| anonim_4396 a întrebat:

Este prima data cand instalez un windows, vreau sa il trec din pc-ul meu [am descarcat] pe cd doar ca dvd-writerul meu este cam bulit si scrie cu 1x pe dvd-uri, normal el scria cu 8x, asta cred ca afecteaza, am program cu care sa il fac bootabil dar daca il trec pe stick, stick-ul trebuie sa fie gol? sau poate sa mai contina fisiere?[ poze, muzica... ] si inca o intrebare, cand instalez windowsul, il instalez in C, il formatez, dar dupa ce il instalez, nu trebuie sa formatez si celelalte partitii? eu am date importante in acel pc, poate un tutorial, multumesc anticipat, dau funda!

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Iti trebuie imaginea ISO de la DVD-ul cu windows si un program pentru facut o cheita bootabila cu windows. iti recomand http://www.softpedia.com/......Tool.shtml sau http://www.isotousb.com/ (ATENTIE: programele formateaza cheita USB deci pierzi tot ce este pe ea)
cand il instalezi in C:\ celelalte partitii nu vor fi afectate deci nu pierzi nimic din ele. pentru a instala windows-ul de pe cheita trebuie sa intri in BIOS si sa pui prioritate mai mare ca la HDD la "USB HDD" (sau numele cheitei depinde de BIOS) ca dupa sa bootezi de pe cheita.

7 răspunsuri:
| DANI_1590 a răspuns:

Pentru stick iti trebuie ntfs dar gasesti procrame care fac sirect din iso pe stick cauta pe net

| horia2012 a răspuns:

Fa un stik bootabil cu Windows. Nu poti sa scrii cu 1. E prea mica si baga erori.
Dar sa fii sigur ca poti instala dupa stik. Te duci in BIOS si la meniul de boot alegi -"first boot device-stik (removable media)
- second boot device-HDD
"Save and Exit".
- Stikul nu trebuie sa fie gol, dar daca tot ai probleme cu unitatea optica, goleste un stik si foloseste-l.
- Nu trebuie sa formatezi nimic in afara de C, decat daca vrei.

| Cronen a răspuns:

Pe dvd ar fi cel mai usor...incearca sa gasesti unul.

| Si_Atatta_Stef_1999 a răspuns:

NU afecteaza 8x. 8x e viteza daca scrie cu 1x inseamna ca sunt devina setarila sau programul tau.

Iar pentru stic trebuie formatat sa fie gol format NTFS si numai cu Windows 7 sau 8 il poti face bootabil cauta si tu pe net.

Funda?

| RB26DETT a răspuns (pentru Si_Atatta_Stef_1999):

Deci daca imi scrie dvd-ul cu 1x, nu are nimic la instalare, doar se instaleaza mai greu sa inteleg, nu? adica, eu nu vreau sa imi pierd timpul sa scriu un dvd, sa ma duc la cel ce are nevoie de windows si sa ii dea eroare la instalare, intelegi ce vreau sa spun?

| Si_Atatta_Stef_1999 a răspuns (pentru RB26DETT):

Nu ma depinde de setari il poti face daca ai un program mai bun il poti face sa scrie cu 8x dar nu conteaza se instaleaza la fel de repede doar ca se scrie greu si oricum nu iti prea recomand sal bagi pe stic deoarece iei virusi si nu mai e bu de nimic dar daca vrei sa stii indiferent ce i-ai face nu da eroare nimic intelegi?

Funda?

| Groza_Claudia_1999 a răspuns:

Sticul nu trebuie sa fi gol! nu conteaza! tatal meu are o groza de lucruri pe stic si a intrat si windows! faci un alt folder si il faci! si contaza cat incape pe stic cati de aia are pe el!