| Antonio12312312 a întrebat:

Eu am un pc cu o placa de baza MSI si prima imi arata boot-ul cu MSI acum imi arata windows starting

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Asa este normal.
Daca auto-testarea s-a reusit, placa de baza iti arata sau nu logo-ul fabricantului (MSI) in functie de setarea din BIOS.

Abia in faza urmatoare se va cauta unitatea (hard disk, CD/DVD-ROM, stick USB etc) de pe care sistemul sa booteze, adica sa se incarce sistemul de operare (in cazul tau windows-ul).

| Antonio12312312 explică (pentru Bula):

Poti sa Explici mai bine te rog

| Bula a răspuns (pentru Antonio12312312):

Calculatorul face o auto-testare la pornire.
In prima faza nu ti se afiseaza nimic pe ecran, dupa care se afiseaza Logo-ul, respectiv rezultatele auto-testarii.
In BIOS se poate regla sa se vada (sau nu) logo-ul fabricantului placii de baza (la tine: MSI), la pornire.

Cand s-a terminat auto-testarea, atunci se preda controlul sistemului la unitatile conectate, pentru boot-are.
Ordinea de incercare de boot-are (incarcarea sistemului de operare) se face in ceea stabilita tot in BIOS (in mod automat) SAU de la unitatea aleasa manual dinmeniul de start.

Daca s-a gasit o unitate bootabila, atunci de acolo se incarca sistemul de operare (DOS, Windows, Linux etc. O parte din aceste SO afiseaza un Logo propriu (la tine windows) pe o parte a incarcarii sistemului, pentru a-si face reclama.

Ultima data iti apare Desktop-ul, dupa care se preda controlul utilizatorului.

| Antonio12312312 explică (pentru Bula):

Mersi Am rezolvat =)

6 răspunsuri:
| Bogdann1107 a răspuns:

Schimba din dos ce sa buteze!

| Bogdann1107 a răspuns:

Bios scuze.

| Antonio12312312 explică:

Mersi Bula Am rezolvat =)