| Illuminati2016 a întrebat:

Eu din cate stiu viteza minima pe fibra la digi e 300mbps dar eu am doar 96 mbps, ar trebui sa ii contactez pe cei de la Digi sa remediez situatia?

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Routerul tau nu duce mai mult de 100 mbps pe fir.
https://www.tp-link.com/......tl-wr841n/

Viteza de 300 mbps e viteza intre device-uri conectate pe wifi intre ele in intranet nu in internet.

13 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar ce este scris in contract nu reflecta realitatea. Cauta contractul si scrie aici exact viteza care este scrisa acolo. Si apoi calculam big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da un restart la router... si zi-ne totusi si ce configuratie ai, ce router, alea-alea.

| Illuminati2016 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai tp link 841n router 300mbps si modemul ont de la ei, cablu cat 5 in tv, 5e din modem in router

| Illuminati2016 explică (pentru Zaygon):

Mersi,ma apuc de hacking sa vad daca il folosesc pe cel de la digi sa prind mai mult

| Zaygon a răspuns (pentru Illuminati2016):

Nu prea ai ce sa hackaresti. Îți trebuie placa gigabit la pc. Și oricum la Digi abonamentul e de tip pppoe și nu ai cum sa îl faci să îți dea mai mult că tu ai un user și o parola.

| Illuminati2016 explică (pentru Zaygon):

Pai un prieten are aceeasi configuratie ca si mine, laptop cu placa gigabit si prinde aproape 500mbps

| Zaygon a răspuns (pentru Illuminati2016):

Și are abonament de 500 cel mai probabil. Și eu am abonament de 1000 și e undeva la 7-800 că am in casa vreo 14 consumatori

| Illuminati2016 explică (pentru Zaygon):

El nu are routerup tp link in ecuatie deci de aia prinde mai mult da o sa incerc oricum sa vad de prind mai mult daca nu ma las pagubas happy

| Zaygon a răspuns (pentru Illuminati2016):

Routerul ăla e degeaba. Cumpără un router nou gigabit că găsești până în 200 lei

| Illuminati2016 explică (pentru Zaygon):

Sa vad, poate un 5ghz m-ar ajuta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Illuminati2016):

Exact ce a zis Zaygon voiam sa zic si eu, dar nu mai repet. Pe la 150 RON gasesti routere Gigabit foarte ok.

| Illuminati2016 explică (pentru Illuminati2016):

Am incercat sa intru pe el dar nu merge cred ca este in bridge, mi-am comandat un router nou, oare trebuie setat dynamic ip sau pppoe?

| Zaygon a răspuns (pentru Illuminati2016):

Routerul tau nu duce mai mult de 100 mbps pe fir.
https://www.tp-link.com/......tl-wr841n/

Viteza de 300 mbps e viteza intre device-uri conectate pe wifi intre ele in intranet nu in internet.

| nicu991 a răspuns:

Viteza din contract nu este garantata. Asta iti vor spune si acelasi lucru o sa-l vezi scris in contract.