| Sketch2 a întrebat:

Hei, din greseala am schimbat acel type of file al programelor, in EXE file... acum nu mai pot sa intru in niciun program fiindca imi deschide Windows Media Center *pe calculator*. Ajutor

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu tu ai schimbat extensiile, este un virus care face fisiere EXE cu numele fidierelor media, dar de fapt fiecare este o copie a virusului. Cand dai click pe ele, virusul se activeaza si se propaga mai departe.
Fisierele originale sunt tot acolo, dar sunt ascunse (hidden).

E un virus de periculozitate medie, "doar" schimba fisierele cu virusul (mp3, mpg, avi, etc), dar si doscumente sau orice alte fisiere ce le are programate. Virusul are mai multe versiuni, pentru diferite tipuri de fisiere si, odata pornit, infecteaza inclusiv stick-urile de memorie si nu numai.

Trebuie urgent devirusat calculatorul, dar SI TOATE STICKURILE care au fost introduse in el!
Fara a avea un antivirus bun pe calculator, nu poti scapa de el, tot revine.

| Sketch2 explică (pentru Bula):

Lmao mi s-a intamplat cand instalam Adobe Animator. mi-o cerut ceva si am apasat din greseala pe Windows Media Center *adica sa il deschida cu asta* lmao

| Bula a răspuns (pentru Sketch2):

Atunci ai bagat virusul.
Adobe Animator STIE din program, ce extensii- si cum sa deschida, nu-ti cere acordul...
Alta data fii atent si citeste esajele cu atentie, inainte sa dai click!
Daca nu stii, mai bine raspunde NO sau inchide fereastra!
Acum repara-ti greseala si deviruseaza-ti echipamentul, pana nu pierzi toate fisierele!

| ardei795 a răspuns:

Incearca sa intri in windows restore sau sa iti faci un alt user. Am avut si eu problema si mi se parea cea mai simpla solutie.

| LinxCont a răspuns:

Se poate descarca de aici http://www.sevenforums.com/......store.html

fisierul de tip reg: Default_EXE.reg, care contine modul de deschidere normala a unui fisier exe. Se introduce in registry dand click dreapta pe "Default_EXE.reg", alegem "Merge", se da ok sau ce mai apare si problema ar trebui sa fie rezolvata.

link direct catre fisier:
http://www.sevenforums.com/......lt_exe.reg