| Jpcooperfan a întrebat:

Hei! Se poate sa imi recomandati un Ereader bun? Nu ma pricep deloc si as vrea totusi sa imi achizitionez unul. Cat despre buget, in jur de 100 euro. Multumesc!

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Eu am unul din ăsta
https://www.emag.ro/......DCKW6FBBM/
Doar că atunci când l-am cumpărat eu, costa cam jumătate din prețul actual.
Sunt mulțumit de el, iar dacă îl folosesc fără iluminare de fundal ține bateria de uit de el.

| NLS a răspuns:

Exista 3 branduri mai cunoscute:
Amazon Kindle
Rakuten Kobo
si Pocketbook

La 500 RON nu poti avea calitate:

Un ebook reader decent incepe pe la 150 euro la oricare dintre acesti 3 producatori,
ar trebui (ar fi indicat) sa aiba rezolutie 300 dpi, nu mai putin,
o tehnologie buna de iluminare a ecranului (Paperwhite la Kindle, iar la ceilalti 2 nu stiu sa aiba vreun nume).
Ar trebui sa aiba si un procesor decent, cu 1 nucleu la frecventa mai mare de 1, 4 GHz, sau preferabil, cu 2 nuclee (fie si la 1 GHz in acest caz).
Si bateria ar trebui sa fie decenta. Din pacate Kindle nu dau date despre capacitatea ei, si incearca sa fie cat mai secretosi posibil.
Afirma ca tine "pana la" 10 saptamani de lectura.
Dar in practica, nu i-a tinut pe multi nici 4 zile, daca citesti mai mult de 30 min pe zi.
Pocketbook stau cel mai bine la capitolul baterie, dar modelele care au baterie mare, sunt peste 200-250 euro.

Uite cam ce ai putea cumpara:

PocketBook Basic Lux 4 - 600 RON
https://www.emag.ro/search/pocketbook/sort-priceasc

sau PocketBook Verse, la 720 RON

Kobo Nia 6 - 550 RON
https://www.emag.ro/search/kobo/sort-priceasc

sau mult mai decenta Kobo Clara 2E, ar fi la 750 RON

Amazon Kindle 2022, 750 RON
https://www.emag.ro/search/kindle/sort-priceasc

Alegerile ideale ar fi bineinteles, Kobo Clara 2E sau Amazon Kindle 2022

Pe Amazon Kindle nu poti copia PDF-uri, DOC, DOCX, TXT, HTML, in mod direct, dar se pot trimite de pe adresa ta normala de email, pe adresa de email Kindle, creata odata cu un cont de Kindle.
Apoi iti vor aparea cartile in biblioteca.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NLS):

Am eu paperwhite de vreo 7 ani si inca de cand l-am luat ma miram cum de ziceau unii ca ii tine 4 saptamani bateria laughing ca mie mi se descarca in cateva zile. Si trebuie sa stea la incarcat vreo 5 ore

| Furnicuta000 a răspuns:

Kindle paperwhite

| Jpcooperfan explică (pentru Furnicuta000):

Nu as vrea sa fie Kindle, pentru ca ma limiteaza doar la cartile de pe Amazon.

| NLS a răspuns (pentru Jpcooperfan):

Nu te chiar limiteaza, doar ca e ceva mai greu si ia mai mult timp (aka e mai complicat) sa copiezi pe ele PDF, sau alte formate.

Ti-am explicat mai sus.

Iar un Kindle bun ce merita cumparat are aproximativ aceleasi specificatii precum Kobo Clara 2E
si ambele costa aproximativ 750 RON, peste bugetul tau.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Jpcooperfan):

Eu am ff multe pe el dar nici macar una cumparata. Toate sunt descarcate de pe net in pdf sau alt format si le-am trimis pe kindle cu adresa de email. Doar ca nu prea il folosesc

| Willy007 a răspuns:

You can also find here, it's-a online shopping store
https://www.kkmart.pk/