| rotarugeorgealexandru14102015 a întrebat:

am cumparat de curand un hdd WD green de 1T pe sata 3. Am instalat windows-ul pe, a mers, nu a avut probleme dar cand am pornit a doua zi pc nu mi-l citea in bios. Eu am placa de baza pe sata 2 dar am inteles ca nu e o problema asta. daca ii dau de vreo 10-15 ori restart ol citeste, dar sunt zile in care nu. Cand pun vechiul hard disk pe sata 2 de 500 Gb tot WD blue, il citeste, doar ca are baduri si merge greu, dar il citeste din prima. Hdd de 1T WD green este second hand dar cand a pornit l-am testat cu hd sentinel si avea 100% viata si performanta si inca 1000 de zile de functionare.
Care ar fi problema? Rog ajutor!

2 răspunsuri:
| anonymous00702 a răspuns:

Salut.
Te pot ajuta cu problema pe care o ai foarte usor.
Daca placa ta de baza este facuta pentru sata 2 si tu ai bagat un Hdd de sata 3 este o mare problema. O sa-i mai dai cateva restart-uri pana cand vei arde placa de baza sau hdd-ul.
Sfatul meu este sa-l duci la un specialist.

Sper ca te-am ajutat.

| rotarugeorgealexandru14102015 explică (pentru anonymous00702):

Nu pot face eu ceva setare in bios sau ceva?