| anonim_4396 a întrebat:

Help fast! Am un laptop HP 625(gasiti cerintele pe eMAG...)si de 2 saptamani imi da freeze screen.Nu pot sta nici macar 10 minute pe pc ca imi da freeze screen(nu pot misca mouse,chiar daca scot usb,nu functioneaza nici o comanda)
Partea mai nasoala e ca folosesc programul Skype,si cand vorbesc cu cineva, nu mi se blocheaza nici peste 2 zile de idle sau in functionare.
Help dau funda!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca spui ca nu se incalzeste scoate bateria si pune-o la loc sau scoate rami si pune-i inapoi.
Incearca sa reinstalezi windowsul.
Nu cumva se blocheaza cand te joci sau cand faci un lucru anume? s-ar putea sa fie stricata o anumita parte din discul hardului.
De exemplu ai 3 partitii.
1 cu windowsul
2 cu jocuri
3 cu muzica
sa spunem ca partitia 3 are alocata o anumita parte din disc si acea parte este stricata, tu cand asculti muzica din acel loc se inteapa calculatorul.
Ceva de genul. happy

| FlorineLuLe a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci mai spun a treia oara, nu inteleg rostul ca se blocheaza doar cand nu vorbesc cu cineva pe skype. Daca nu vorbesc cu cineva pe skype joc orice as face se blocheaza.
Tin sa mentionez ca aveam windows xp mi se bloca, am trecut pe 7 acu 2 zile, se blocheaza straight face

| anonim_4396 explică (pentru FlorineLuLe):

Si daca vorbesti cu cineva pe skype si te joci in timpul ala se mai blocheaza?

| FlorineLuLe a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se blocheaza deloc straight face asta incercam sa zic.Pot sa ma joc sau sa stau tot nu se blocheaza in timpu ala straight face

| anonim_4396 explică (pentru FlorineLuLe):

Ciudat, ai antivirus? Daca ai dezinstaleaza.
Ce programe mai ai instalate?
Daca folosesti placa de retea din placa de baza schimba cablul de la internet in alta si dezactiveaza placa de retea dinainte din bios.
Incearca sa te duci in control panel - uninstall a program si dezinstaleaza tot ce iti este inutil. Poate nu vei afla de la ce a fost problema daca dezinstalezi mai multe programe deodata dar macar scapi.=)

| Si_Atatta_Stef_1999 a răspuns:

In primul rand se poate intampla prin supra incarcarea placii video Incearca sa folosesti un cooler pe care pui leptopul pe el daca tot face fite dul la un centru de calculatoare unde iti poate rezolva problema iti recomand firma basetrandig.

Ai mai putea face inca un lucru sa afli ce il supra incarca si sa il menti cu un consum mai slab sa nu il fortezi. De multe ori skypeul si messu ia cel mai mult din resure cateodata si windowsul.

Sper ca te-am ajutat.

Funda!?

| FlorineLuLe a răspuns (pentru Si_Atatta_Stef_1999):

Am cooler dar e degeaba, el nu se incalzeste prea tare, daca se incalzeste, atunci de ce pe skype nu mi se blocheaza straight face astept raspuns....mersi pentru efort

| Si_Atatta_Stef_1999 a răspuns (pentru FlorineLuLe):

Ti-am zis skypeul foloseste din resusre si messu si s-ar putea ca atunci cand se incalzeste sa supra incarce si placa video ca daca ai windows cu areo transparency se poate supra incarca sau daca tot ai fite du-te la un departament de cakculatoare sa il faci funda?