| pinkys a întrebat:

Hey. am 2 dileme:
1. Mi-am instalat windows XP pe un laptop cu wireless si am incercat sa imi dau jos de pe net driverul pentru wireless insa nu il pot instala cum trebuie iar atunci cand cuplez cablul de la internet la laptop. nu se intampla nimic, nu pot sa folosesc netul.ar trebui sa fac ceva setari ca sa folosesc cablul de internet?
2. Pe un PC am instalat acelasi windows si nu mai am sunet. am downloadat o gramada de drivere pentru sunet si degeaba. nu gaseste nimic...

Ma poate ajuta cineva? Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pentru a avea internet wireless trebuie sa ai un router. Nu ai nevoie sa descarci nici un driver, trebuie doar sa configurezi accesul la internet cu ajutorul Network Setup Wizard(din Start/Control Panel). Tot cu acesta poti sa configurezi accesul si daca folosesti cablul.
2.Incearca Realtek, eu pe acesta il am pentru sunet si merge foarte bine. Succes si numai bine!

| ronin33dan a răspuns:

! Laptopul tau nu are drivere, daca l-ai cumparat de nou trebuie sa ai driverele pe un cd, daca nu, uitate pe spate si pe eticheta iti apare scris modelul, du-te la site-ul producatorului si descarca de acolo pentru modelul tau toate driverele!
2. Driverul de sunet vine odata cu cd-ul de la placa de baza, daca nu ai cd-ul te uiti in comp la placa baza si vezi modelul si de cine este facuta, la fel si aici te duci pe site la producator si iti descarci driverele care vrei, recomandat toate, si mare atentie sa descarci pentru ce sistem de operare folosesti tu. Succes!

| CM7YRE a răspuns:

1. Nu-ti trebuie "Driver pentru wireless" ci driver pentru placa de retea happy (Daca ai cd-urile originale de la laptop e bine, il instalezi de acolo )
2.Intra-n start>all programs>accesories>entertainment>volume control poate e dat pe mute. Daca nu e, incearca realteck hd audio, ac 97 sau soundmax sau instaleaza de pe net Driver detective si iti arata el ce drivere ai nevoie si pe urma le downloadeziwinking

| Vanyum a răspuns:

1.2. intra in "start" - "run" tasteaza "dxdiag" o sa iti apara o lista cu driverele (instalate/neinstalate), sau downloadeaza "everest" si vezi de ce de drivere ai nevoie pentru wireless respectiv audio