| ella4all a întrebat:

Hey, am si eu o problemacrying..acum cateva zile mi-am cumparat un router tp-link tl-wr740n, problema este ca nu reusesc sa-l instalez. La instalarea cu cd la meniul "install router" imi zice "check failed". oare unde gresesc? Am urmat toate instructiunile.dar deja imi da batai de capcrying..va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless/
Mai vorbim pe site daca ai nevoie!

| ella4all explică (pentru K0sti):

Offff..greu...daca nu am reusit instalarea cu cd-ul, sau cu acel ip..mai mult nu mai stiu..nu prea le am cu aceasta ramuracrying

| K0sti a răspuns (pentru ella4all):

E chiar asa greu sa urmezi niste pasi? Fa ce scrie acolo si o sa reusesti! Curaj! happy
Oricum nu se strica nimic!

| ella4all explică (pentru K0sti):

Am reusitbig grin..multumesc frumos tuturorhappy

| K0sti a răspuns (pentru ella4all):

happy Pentru putin! Veti ca ti-am raspus pe site! Intra sa vorbim!

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Http://essentialroit.blogspot.ro/......oerds.html
Recomand sa nu folosesti cd-ul. Numai probleme fac cd-urile de la routere in general.

| ella4all explică (pentru sltlp):

Multumesc pentru raspunsuri, dar problema este ca nu pot accesa aceea pagina.ori ma trimite pe alta pagina ori imi zice ca nu s-au primit date.ce pot face in cazul acesta?

| sltlp a răspuns (pentru ella4all):

1.Vezi ca fie e 192.168.0.1 fie 192.168.1.1
2. Da o resetare la router(vezi la spate un buton sau vezi ca scrie in manual).
3. Daca acum ai ip static setat la pc, seteaza-l sa fie dhcp temporar(Automat) si il lasi asa. Configurarea o sa o faci dupa din pc.
Daca nu ai inteles nimic, spune de la ce provider ai internet.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Pentru a instala trebuie sa faci cateva lucruri:a) trebuie sa conectezi routerul la computer (nu din portul wan, din orice alt port; un cablu intre computer/laptop si router, fara net, da); b)trebuie sa tastezi in browser 192.168.0.1 (vezi daca are parola, de obicei scrie pe spatele lui - poate fi - admin; c) dupa de ai intrat pe el il poti configura. Poti instala driverul. Fara conexiune la net, la inceput, da! Dupa aceea il conectezi la internet, depinde ce tip de conexiune ai pentru a face setarile!
http://www.youtube.com/watch?v=Gfjx8rqOWIU