| Danyel129 a întrebat:

Mi-am cumparat un router wireless TP-LINK TL-WR740N si nu reusesc sa-l instalez.Cand bag CD-ul in pc dau sal instaleze dau next... start iar cand mi se incarca ceva imi apare : "network status check failed" iar cand incerc sa intru pe tplinklogin.net imi intra in alta pagina.Ma poate ajuta cineva sa-mi instalaez routeru va rog? Dau funda URGENT!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Deci, tu ai primit un cablucu routerul. la roter, in spate, ai 5 locuri in care poti cinecta mufe. Ele sunt notate(wan, lan1, lan2, lan3, lan4). Cel primit cu routerul, il conectei de la pc la lan 1, iar cel de unde ai tu internetul, in wan. Apoi configurezi cum am zis mai sus

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sfat. arunca cd-ul pe geam, coencteaza lan1-pc si wan-internet. intrii pe 192.168.1.1, te loghezi cu username admin si parola admin, si configurezi de acolo.

| Danyel129 explică (pentru sltlp):

Cum sa fac lan 1 - pc si wan - internet? Am primit cu routerul doar un cablu ethernet.

| anamarya2 a răspuns (pentru sltlp):

Asa le-am pus si tot network status check failed imi da... straight face am incercat si pe 192.168.1.1 dar e mai complicat si acolo imi face fite :/

| sltlp a răspuns (pentru Danyel129):

Deci, tu ai primit un cablucu routerul. la roter, in spate, ai 5 locuri in care poti cinecta mufe. Ele sunt notate(wan, lan1, lan2, lan3, lan4). Cel primit cu routerul, il conectei de la pc la lan 1, iar cel de unde ai tu internetul, in wan. Apoi configurezi cum am zis mai sus

| sdhashsah a răspuns:

Http://www.videotutorial.ro/? p=6277
uitate aici si poate ai noroc.