| sTe24092004 a întrebat:

Hey! Care a avut aceasta problemă, să mă trezesc cu contul de Instagram și implicit Facebook? Țin să mentionez că nu am încălcat nicio regulă a Facebook! Am trimis un formular cu buletinul meu ca sa verifice identitatea dacă cumva a fost o greseală și a fost. Am primit mail sa trimit o poza cu un cod, numele meu complet + numele de utilizator împreună cu fata mea. Am trimis și aștept de o oră! Vă rog mult ajutați-mă care știți! Dau funda!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dureaza cateva zile verificarea, nu cateva ore.
mai ales ca America este cu vreo 8-9 ore in urma Romaniei si sunt mii de asemenea conturi care trebuiesc verificate.
Asadar: rabdare!

| sTe24092004 explică (pentru Violleta2022):

Oare pot aștepta 7 zile?

| Violleta2022 a răspuns (pentru sTe24092004):

Nu stiu, depinde de Administratia FB-ului si de cat sunt ei de ocupati sa-ti vina randul la verificare.

Dar contul de FB cu datele tale personale, este corect?
Ma refer la: nume, prenume, data nasterii... declarate in FB, daca coicid cu cele din Cartea de identitate pe care trebuia sa o scanezi, in asa fel incat sa se vada codul numeric personal, numele si prenumele, data nasterii si poza ta, bineinteles.
Daca sunt neconcordante intre datele din FaceBook si actul oficial trimis, este posibil sa nu te deblocheze.
Nu-mi este clar ce poza si cod ai trimis tu.

| sTe24092004 explică (pentru Violleta2022):

Coincid, adică ma cheamă Ștefan Emanuel Tîrnăvean, și pe Facebook sunt Stefy!

| Violleta2022 a răspuns (pentru sTe24092004):

Eu intreb nu de nickname, ci de numele complet si data nasterii, declarate de tine cand ti-ai setat contul de FB, fiindca multi pun o data aiurea si evident nu coincid datele din FB cu cele din cartea de identitate.

| sTe24092004 explică (pentru Violleta2022):

Mersi frumos!

| floresdemayo a răspuns (pentru sTe24092004):

Că ai scris Stefy, in loc de Ștefan, nu era o problemă foarte gravă, se putea subintelege că e prescurtarea unui nume (ăia nu-s așa grei de cap). În mod sigur, si ei au prieteni cu numele Stephen, care își spun "Steph".
Problema e alta. Data & anul nasterii tale corespundeau?
Adică ce scrie in actul de identitate vs Facebook. Asta e intrebarea. Dă-mi un răspuns, dacă poți.

| sTe24092004 explică (pentru floresdemayo):

Da, corespund... Adică 24.09. 2004

| floresdemayo a răspuns (pentru sTe24092004):

Atunci, e Ok! Il poți recupera, dacă ții neapărat să nu-l pierzi. Pur si simplu, insiști, nu renunti!
Trimite-le din nou o copie a actului de identitate (blurezi adresa de domiciliu si ultimele cifre ale CNP-ului), dar totodată, pentru a evidentia adevărul, incercuieste cu o culoare (ex: roșu, poti folosi Paint, daca scrii de pe un PC) anul/data nasterii aflate in CNP de sus, apoi incercuieste si numele. Stefan (atat) si din nou, incercuieste data nasterii care apare, undeva mai jos.
Daca ai lucrat in Paint, după ce faci toate astea, decupezi imaginea cu Sniping Tool (ai acolo la "Start" o foarfecă virtuală).
Si atasezi la formularul lor pentru a confirma din nou identitatea.

Spune-le individual, in cadrul aceluiasi mesaj, că acel cont iti apartine si nu contine date false.
Spui că referitor la nume, roaga-i să îți permita sa folosesti acel nume in continuare, fiindca prietenii te strigă Stefy, prescurtarea de la numele real, Stefan, un nume pe care il folosesti zilnic, de aceea ai ținut să il ai pe Facebook (le poti reproșa asta, fiindcă chiar ei pretind să folosim un nume utilizat zilnic, pentru ca prietenii sa ne recunoasca). Iar tu tocmai faci asta!

https://ro-ro.facebook.com/......1264320592

Deci, nu te lăsa. happy

Pe lângă copia actului de identitate, trimite-le si o copie după pașaport, ori după permisul de conducere, carnetul de student (blurezi ce crezi că trebuie să ramana confidential)
Dacă nu te descurci, spune-mi.
Success!