| victorr_3274 a întrebat:

Cineva are router wireless, poate sa il conecteze la modem de unde are net si sa receptioneze internet fara fir pe netbook? Precizez ca nu are calculator, doar netbook care e ca un laptop mai mic.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu are calculator, atunci conectezi la notebook, pana faci setarile necesare pentru realizarea conexiunii, asta in caz ca nu e facuta deja, dupa care, o sa poti sa folosesti acel laptop si pentru a sta pe net de pe wireless, daca nu doresti sa mai fii pe cablu!

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Teoretic ar trebui să aiba și intrare pentru cablu UTP la netbook.Acolo dacă conectează cablul de internet va avea net.Cu rooter-ul nu e neaparată nevoie de modem(depinde de furnizorul de internet). Dacă are internet pe cablu de TV doar e nevoie de modem, iar din modem cu un cablu UTP în rooter, etc.Succes

| victorr_3274 explică (pentru DeyCj):

Poate avea internet cu cablul bagat in netbook. Problema e ca are copil care se baga mereu la cablu si vrea sa il scoata, sa se joace cu el. Si din cauza asta vrea sa isi puna wireless.

| traveler a răspuns:

Salut.
Internet poti prinde aleator de la un wifi,al carui propietar este novice si nu si-a securizat internetul pentru a nu fi accesat de cei din jur(vecini etc)moca.
Deci nu este in aer asa, ci ai un vecin, sau cafe club, universitate, institutii etc ce ofera free acces sau o scapare precum mai sus.Tu cind o sa iti instalezi un wireless si vei constata ca tot cartierul sa conectat moaca la tine cum te-ai simtii?
Hai sa ai o zi buna si sper ca te-am lamurit putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care netul merge si setarile sunt facute in router, ar trebui sa se poata, deoarece conexiunea la net se face in router si nu in calculator!

| victorr_3274 explică (pentru anonim_4396):

Pai dar atunci ar trebui sa instaleze programul de pe CD in netbook? Eu stiam ca merge daca instalezi pe calculator si activezi Wi-Fi atunci cu un netbook/laptop poti prinde semnalul. Ma intereseaza daca merge si fara calculator.

| anonim_4396 a răspuns (pentru victorr_3274):

Pai asta am zis si mai sus, ca daca netul merge, si setarile sunt facute in router, si ele se pot face numai cu ajutorul calculatorului, atunci conexiunea va merge pentru ca conexiunea la net dupa instalarea routerului se face in router nu in calculator, deci ar trebui sa emita semnal si cand calculatorul e oprit!

| victorr_3274 explică (pentru anonim_4396):

Tot nu am inteles. Trebuie numaidecat calculator sa faca setarile? Nu le poate face in netbook? Nu are calculator, doar netbook.

| anonim_4396 a răspuns (pentru victorr_3274):

Daca nu are calculator, atunci conectezi la notebook, pana faci setarile necesare pentru realizarea conexiunii, asta in caz ca nu e facuta deja, dupa care, o sa poti sa folosesti acel laptop si pentru a sta pe net de pe wireless, daca nu doresti sa mai fii pe cablu!