| Danila_Valentina_2000 a întrebat:

Hey, va rog sami raspunedti repede! Vreau sa-mi cumpar tableta asta http://allview.ro/shop/tablete-si-tv-box/allview-city.ht ml insa nu stiu ce trebuie sa mai iau pe langa ea...adica din acele cabluri de acolo si restul de ce este neaparat nevoie?

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

Nu trebuie să-ți mai cumperi nimic. Vei primi în cutie un cablu de date cu o... „mufă" (chestie, nu știu cum se numește: într-un capăt are intrare USB iar într-o parte o pui în priză), manual de utilizare și un cod pentru BitDefender (sau cel puțin așa am primit eu). Pe scurt, primești tot ce ai nevoie pentru tabletă cu excepția unui card SD care îți trebuie doar dacă vrei să ai multe filme pe ea (sau orice altceva).

PS: Ai scris greșit. În loc de „sami" trebuia să scrii „să-mi.

| Danila_Valentina_2000 explică (pentru SonicAndrei):

Dar stii cm pot avea net gratis?

| Danila_Valentina_2000 explică (pentru SonicAndrei):

Stii cum pot avea net gratis?

| SonicAndrei a răspuns (pentru Danila_Valentina_2000):

Internet gratis practic nu există. Poți conecta tableta la internet wriless, fie la tine acasă (unde tot plătești internetul) fie într-un mall/benzinărie/ceva centru unde se dă internet wriless gratuit.

Cum conectezi tableta la internet wriless acasă (prin Wi-Fi): Cumperi un router pe care îl conectezi la cablul de internet. Apoi îl conectezi cu un cablu mai mic (primit cu routerul) la calculator și instalezi CD-ul primit. Vei pune o parolă acolo și altele.
Apoi activezi Wi-Fi-ul pe tabletă, iar ea va detecta internetul tău. Te conectezi cu parola pusă și poți naviga pe internet cât timp ești în raza de acțiune a routerului (câțiva metri, maxim 50, dar depinde de aparat).

-Tableta aceasta nu are loc de cartelă, deci singura modalitate de conectare de internet e prin wriless.

| Danila_Valentina_2000 explică (pentru SonicAndrei):

Dar stii vreo tableta care are loc de cartele? Dar sa nu fie prea scumpa

| SonicAndrei a răspuns (pentru Danila_Valentina_2000):

Nu știu de ce, dar numai tabletele mai bune au loc de cartelă sim. De exemplu Samsung Galaxy Tab. Dar am găsit și una mai ieftină, tot Allview (dau de la Emag doar fiindcă e mai cunoscut): http://www.emag.ro/......EVD9NBBBM/

Dar poți lua și un smartphone. OK, știu că e mai interesant cu tableta fiindcă e mai mare.