| paulacarry a întrebat:

Hi. Ce este un script de shell unix; un fisier lot de Windows?
Va rog explicati-mi.

Răspuns Câştigător
| NumeciudatT a răspuns:

In primul rand e doar shell script nu shell unix script :)) Iar un shell script este un script, scris pentru shell sau pentru procesorul de comenzi al unui sistem de operare Cu scripturile shell poti manipula fisiere, executa programe, printa texte, etc, etc, alte cacaturi...citesti aci daca te intereseaza http://en.wikipedia.org/wiki/Unix_shells

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scripturile de shell sunt acele scripturi care executa comenzi direct catre sistemul de operare