| marioS10maryus a întrebat:

Http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/ merita? ATI sau nVidia? ( de ce sunt placi radeon care sunt mai ieftine desi au memoria bus mai mare dar si capacitatea ca gb?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Zic sincer: nu merita sa dai atatia bani pe un gpu. In cativa ani, o sa imbatranseasca si o sa consume enorm. Mai bine cumperi un gtx 760/7950, ca oricum rulezi cam tot la maxim fara probleme. Si peste 2-3 ani, cu banii economisiti, cumperi ceva de aproximativ aceeasi valoare(1200-1300) si iesi mult mai castigat.

1 răspuns:
| Gabi05 a răspuns:

Nu merita acea placa video.

Ai vreo intentie sa cumperi ceva sau doar postezi sa inveti si tu ceva.
Evident ca pe cea de 4gb ai aleso,"sa ne rupem in gb si in bus", cand o sa iti intre in cap ca nici busul nici vram-ul placii video conteaza?

Niciodata nu vei folosi 4gb la placa video, iar cand vei folosit, atunci gtx770 va fi intr-un muzeu.

Varianta cu 2gb costa 1700lei si face exact acelasi lucru, dar cum lumea stie numai:
multe nuclee, cat mai mult ram, preferabil 16 sau mai mult, gb la greu pe placa video, bus ogramada, preferabil peste 256bit, si cireasa de pe tort, sursa pocnitoare de 850w.

La o placa video nu conteaza primele numere de la nume,ci arhitectura, cipul grafic, frecventele, optimizarea.

Cu cat arhitectura e mai noua, cu atat placa e mai buna.

Mai bine faci crossfire de 2xhd7950 sau sli de 2xgtx760 decat sa iei gtx770 4gb.

Cu crossfire de hd7950 sau sli de gtx 760 vei avea performanta intre gtx780 si gtx titan.

Apropo daca faci crossfire sau sli, ai nevoie de cel putin doua monitoare fullhd conectate.
Astfel te vei juca pe doua monitoare cu doua placi video pe un singur pc.

Fie cumpei 2xhd7950/2xgtx760 fie iei gtx770 2gb.

Apropo, vezi ca hd7970 costa 1676lei si e cam la nivelul unui gtx770.