| Cristi9025 a întrebat:

I7 7700 sau Ryzen 7 1700 pentru gaming? I7 e mai bun in gaming dar vreau si sa ma tina mult un procesor daca il cumpar si tinand cont ca Ryzen 7 are 8n/16t fata de i7 care are 4n/8t dar se descurca mai bine in jocuri dar cum am zis vreau sa tina si peste vreo cativa ani si atat de putine nuclee cate are i7 ma gandesc ca s-ar putea sa nu tina mult timp. Deci care merita? Sau s-ar merita un i 7500 sau un Ryzen 5 1600? Daca i5/R5 care dintre ele?

Răspuns Câştigător
| xByte a răspuns:

Ryzen 7 1700. Cu memorii ram cu frecventa mare acel Ryzen depaseste notabil un 7700, iar in plus, developerii de jocuri deja au inceput sa scoata patch-uri cu optimizare pentru ryzen ( chiar azi a aparut patch pentru dota 2 si pentru ashes of the singularity, patch-uri ce aduc cu 30% mai multa performanta ). Deci daca in momentul de fata cand jocurile nu sunt optimizate pentru ryzen, si totusi ryzen-ul bate 7700, atunci imagineaza-ti cum o sa fie peste cateva luni cand majoritatea jocurilor vor fi optimizate ryzen. Si eu am avut alegerea asta, si am mers pe un ryzen 1700 ( cu cooler-ul stock l-am dus in 3. 50GHz cu temperaturi de maxim 60C ) alaturi de o placa de baza msi b350 si memorii corsair 16GB DDR4 3200MHz, si nu regret nici o clipa achizitia, pentru editari video, compression si gaming este un monstru.

23 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

AMD-ul sterge pe jos cu acel I7.
Oricum, esti troll!

| Cristi9025 explică (pentru CPAElites):

Cum adica sunt troll?

| CPAElites a răspuns (pentru Cristi9025):

Iti cumperi cate un calculator in fiecare saptamana?

| Cristi9025 explică (pentru CPAElites):

Nu imi cumpar in fiecare saptamana un calculator dar mereu a aparut ceva sa nu il mai comand de fiecare data cand : AMD lucra la Polaris (RX 480, 470, 460) si cand am vrut sa comand un i5 cu 960 am auzit de rx 480 si de pretul lui si am asteptat sa se lanseze. Sa lansat Polaris dar tocmai cand am vrut sa cumpar un RX 480 cu i5 am auzit ca va aparea seria 10 de la nVidia (acum ma refer la GTX 1060) care ve bate RX 480 si chiar a fost mai bun pentru catva timp 1060 dar nu conteaza. Dupa am aflat de viitoarele Kaby Lake-uri la care am zis sa astept ca cica vor fii mai performante decat skylake. Am ajuns si cand s-a lansat kaby si am vazut ca diferenta e doar la frecvente care sunt putin mai ridicate am zis ca nu merita si sa comand un skylake, dar am auzit dupa de Ryzen care trebuia sa fie mai bun decat kaby de la Intel. Am ajuns acum cateva zile cand am auzit de seria coffe lake de la Intel care va avea si ea mai multe nuclee dar am zis ca de data asta nu mai astept si am comandat cateva piese care acum le am in casa : Msi RX 480 8GB Gaming X, Ram 16 GB Hyper X 2400mhz, Ssd hyper x de 240 gb, un wd blue 1tb 7200rpm, sursa sirtec ceva cu led albastru de 650w 80+ bronze, o carcasa segotep the wind black, si urma si ultimele piese la care am stat pe ganduri care sa cumpar Ryzen sau kaby lake ( deoarece nu mai am chef sa mai astept coffe lake ) si cred ca am sa dau o comanda de placa de baza AM4 si un Ryzen 7 1700 in seara asta.

| CPAElites a răspuns (pentru Cristi9025):

Ryzen e cea mai buna alegere.

| CPAElites a răspuns (pentru Cristi9025):

Ryzen 7 1700 se compara cu i7 6900K care costa 5400 lei.
http://www.popzara.com/wp-content/uploads/2017/02/ryzen1700cpu_06.jpg

| AKARA0 a răspuns (pentru Cristi9025):

Carcasa aia segotep the wind Este cea mai șmecheră carcasa.
Eu o am, are un air-flow bun, ventilatoare de 120 mm sus și jos.
Îți permite un wire management foarte bun.
Are geam fumuriu
Nu prea se pune praful e ea.
Este Best buy in 125 de lei pentru că îți acoperă sursa.

| peperonies a răspuns:

I7700 clar. nu o sa apara curand jocuri care au nevoie de mai mult de 4 coreuri. majoritatea jocurilor folosesc 2. Coreuri puternice -> mai multe coreuri pentru gaming.
i5-urile din generatia a 2-a inca sunt relevante si ruleaza cam tot si au aparut acum 6 ani.

| xByte a răspuns (pentru peperonies):

Actually, i7 7700K(5. 00GHz) este sub un ryzen 7 1700(3. 90GHz) in gaming daca folosesti ram cu frecventa mare ( 3000/3200/3600MHz ) si chiar ieri au fost lansate niste patch-uri la DOTA 2 si Ashes of The Singularity care maresc performanta procesoarelor ryzen cu 30% ( acel 30% fiind masurat in 1080p folosind un RX 480 ). Deci in ritmul asta, peste o luna sau doua, Intel o sa fie lasat in urma, mai ales din cauza preturilor agresive oferite de AMD.

| CPAElites a răspuns (pentru peperonies):

Glumesti? Ryzen 1700 se compara cu I7 6900K, un procesor de 5400 lei.
Acum AMD "e la putere".

| peperonies a răspuns (pentru CPAElites):

Nu, tu glumesti. 1700 se compara cu i7 6900k in benchmarkuri sintetice care nu conteaza. in gaming ryzen 1700 se compara cu un 6600k.
Omul a intrebat pentru gaming.
Pentru gaming 7700k e mai bun ACUM si va fi mai bun in urmatorii 3 ani cel putin. Chiar urmatorii 5.

| peperonies a răspuns (pentru xByte):

Da, pentru ca 2 jocuri au optimizat performanta pentru rizen inseamna ca absolut toti developerii o sa faca asta.

| xByte a răspuns (pentru peperonies):

Realizezi ca Ryzen este o platforma noua nu? Cand Intel lansase x79 si x99, nimeni nu mai zicea nimeni de tonele de bug-uri existente, fiindca nah, e Intel. Trebuie sa iesi din *** ala de cutie numit "fanboy" ca sa intelegi argumentul meu

| peperonies a răspuns (pentru xByte):

Eu traiesc in prezent. Asta cu o sa fie nu o mai cred in industrie de mult.
Se pare ca tu esti fanboyul amd aici.
Uita-te obiectiv, eu iti arat benchmarku asta si tu imi zici care procesor l-ai lua din lista, daca nu ar avea numele in stanga:

http://media.gamersnexus.net/......ww-all.png

Ok deci vezi benchmarku asta fara numele procesorului in stanga. Ce zici? l-as lua pe al 8-lea din lista ca pare mai bun ca primul pe viitor?

| xByte a răspuns (pentru peperonies):

Realizezi ca poza aia este din primele zile de cand a fost lansat Ryzen 7 nu? De atunci multe s-au schimbat. https://www.youtube.com/watch?v=RZS2XHcQdqA&sf66350365=1
Inafara de faptul ca Ryzen e la egal din punct de vedere average framerate, are si minimele mult mai mari, si toate astea in timp ce Intel a avut parte de mii de ore din partea developerii-lor pentru optimizare, iar optimizarea pentru ryzen fiind 0 in prezent.

P.S. Nu sunt fanboy amd deloc, daca as fi fost fanboy amd, nu as fi avut mai multe procesoare Intel prin casa decat ai tu ani. Ryzen este primul meu procesor de la AMD, si mi-a depasit cu mult asteptarile, atat pe partea de gaming, cat si pe partea de workstation.

| peperonies a răspuns (pentru xByte):

Nu stiu ce sa zic benchmarkurile de la baiatu asta cu 100k subscriberi arata ca si cum ar fi aruncat AMD cu bani in el pentru niste numere sa mai vanda 10k procesoare.
Dar hai sa zicem ca eu ma insel si ca intr-adevar 1700 x-u scoate numerele alea in prezent. De ce ai vrea sa dai cu 200 de lei mai mult pe un procesor care e 5% sub 7700k, in gaming?
Daca vrei un procesor de gaming, ce a cerut OP aici, clar 7700k e superior din toate punctele de vedere.

Pana nu vine unul din "gigantii" youtubeului cu benchmarkuri care intr-adevar sa arate ca 1700x-u s-a ridicat cu 25% in 2 saptamani raman sceptic.

A daca ai 1700x inteleg exact despre ce e vorba.
Se numeste confirmation bias.
https://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias
Poti sa citesti aici despre el.
Vezi, eu pot sa privesc lucrurile obiectiv pentru ca nu am nici 7700k nici 1700x.

| xByte a răspuns (pentru peperonies):

Eu am fratele mai mic, 1700 ( non x ) ce este la acelasi pret ca un 7700 ( non k ) iar cu overclock la 3, 80GHz si memorii 16gb ddr4 3200MHz rezultatele sunt foarte apropriate de cele din video-ul pe care ti l-am trimis. Tocmai de asta ma pot afirma si pot spune clar ca Ryzen pare mult mai future-proof decat un 7700K, fiindca mai este loc de imbunatatire din partea developerii-lor. Si da, ai dreptate, tu poti privi un pic diferit deoarece nu ai nici 7700K si nici 1700/1700X. Apropo, poti sa te mai uiti si la JayzTwoCents, am impresia ca si el facuse un video despre ryzen in care spunea ca memoriile cu frecvente mari afecteaza drastic performanta ryzen, dar nu stiu exact daca a facut si benchmark-uri.

P.S. Baiatul ce a pus intrebarea vroia ceva pentru gaming, dar care sa il tina si mai multi ani, tocmai de asta recomand Ryzen, fiindca este loc pentru optimizari mai bune, si tiind sa cred ca nu o il limiteze 3 ani de acum in colo. Per total, ca sa inchei acest sir de reply-uri, cred ca fiecare avem dreptate in felul lui, si ca doar timpul poate sa isi puna amprenta asupra argumentelor noastre happy O zi faina, de mult n-am mai stat sa dezbat subiecte IT atat de mult laughing)

| peperonies a răspuns (pentru xByte):

Tu ai dreptate in ce spui dar mi se pare absurd ca frecventa memoriilor sa aduca 20-30% performanta.
Acum o sa iti dau un exemplu din istoria recenta, iti aduci aminte cand toata lumea sarea in trenul 8350 ca are 8 coreuri si e future proof? Unde e 8350 5 ani mai tarziu? E sub 2500k ca performanta care a aparut cu 1 an in urma si e 4 core 4 thread.

Majoritatea jocurilor folosesc 2 coreuri puternice, foarte putine folosesc 4. Momentan nu exista niciun joc care sa beneficieze de mai mult de 8 threaduri. Si gandeste-te ca jocurile mari care o sa apara peste 3-4 ani sunt in development acum. Crezi ca fac development pentru 8 coreuri/16 threaduri?

La sfarsitul zilei ryzen e un risc. Cu Intel macar mergi la sigur.

ps: eu chiar vreau amd sa reuseasca, sper sa le mearga bine din tot sufeltul. poate se trezesc si astia de la Intel si nVIDIA si nu ne mai vand procesoare cu 5% mai bune an de an.
Fenomenul ryzen e fix fenomenul legen of zelda breath of the wild. A fost atat de gol marketul Nintendo incat cand au scos un joc mediocru toti fan boyi l-au tratat ca a 2-a venire a lui Iisus pe pamant.

PS: pe 99.9% din oameni daca ii pui in fata unui pc cu orice procesor Intel din ultimii 5 ani si orice ryzen nu o sa poata sa faca diferenta intre ele in gaming. poate pentru ca diferenta nu exista...

| xByte a răspuns (pentru peperonies):

Eu per total sunt multumit de Ryzen, mai ales fiindca eu nu l-am luat pentru gaming only. Apropo, si mie mi se pare ciudata faza cu frecventa memorilor, dar actually, chiar aduce acel boost semnificativ, ce e posibil sa fie din cauza cache-ului mic ce este pe Ryzen. Comparativ cu seria FX, Ryzen dupa parerea mea este total diferit, fiindca AMD de data asta nu arunca doar vorbe in vant despre optimizare si chiar lucreaza alaturi de developeri ( poti vedea asta si pe twitter, unde multi dintre publisherii de jocuri, au postat chestii de genul : "working hard with AMD for some good stuff" ). Parerea mea este ca oricum o intorci, Ryzen este o platforma noua ce are nevoie de ceva timp ca sa se maturizeze, cum a avut nevoie si Intel cu x79 si x99. Overall, chiar si fara patch-urile de optimizare, daca ai ram cu frecventa mare cum am eu, mi se pare un deal perfect atat pentru gaming, cat si pentru orice altceva ( eu cum ma ocup si de video editing si compression pe langa partea de gaming, si a fost un deal mult mai fiabil ryzen-ul comparativ cu un 7700 ce este la acelasi pret ). Acum, tot ce putem sa facem este sa asteptam, si sa lasam timpul sa isi puna amprenta

| OnePiece a răspuns:

Ryzen este renasterea AMD sincer.

| xByte a răspuns:

Ca sa iti explic mai pe intelesul tau cum au fost gandite procesoarele ryzen iti las urmatoarea lista :
-Ryzen 7 = pret de i7 standard, performanta de i7 extreme
-Ryzen 5 = pret de i5, performanta de i7 standard
-Ryzen 3 = pret de i3, performanta de i5

| Bogdan228 a răspuns:

Pentru gaming in acest moment, personal, as alege 7700-ul deoarece performanta pe single core face diferenta, cu toate acestea daca nu doresti sa folosesti o placa video gtx 1080 poti merge linistit pe varianta ryzen sau chiar si un i5 de la Intel.