| Bilii a întrebat:

La ce ma ajuta programarea. Ce fac cu ea?

7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Evadezi de la pușcărie
Știi cum sa devii spion sa păcălește sistemele informatice pentru a intra ieși.
Știi sa comanzi diverse fluxuri tehnologice
Sau sa faci magazine online care sa dea comanda singure de marfa noua cand se termină
Sau la hotel sa ii completeze fisa clientului robotul sa ii dea cheia si sa anunțe femeia de servici cand a plecat clientul
Sau sa pornească irigarea epurarea statia de betoane
Sau sa monitorizeze tot timpul oamenii sa vada ce aport isi aduc ei societății in care trăiesc si sa aleaga care dinte paraziti este cel mai parazit pentru societate pentru a putea fi penalizat eliminat.
Sau sa monitorizeze oamenii chiar daca muncesc la negru daca ei ajuta multe firme cand ele au probleme tehnice... Care firme dau salarii la oameni atunci sa aiba dreptul sa mai bea apa
Daca el nu ajuta pe nimeni prin existenta lui atunci robinetul sa il intrebe de ce crezi tu ca si merita sa bei un pahar de apă
Poate unia care salvează diverse lucruri moarte stricate defecte ce ajuta restaurantele horeca havac hotelurile spitalele sa mai funcționeze in continuare robinetul ii ofera si o cana de șampanie pentru ca meritocrație.

Dar altuia ii spune tu nu si voie sa mănânci la cantina saracilor pentru ca atata timp cât ai trăit ai fist director ai fost jmecher si ai tot consumat din resursele planetei fara sa iti aduci aportul in nici un fel la reducerea poluării si la dezvoltarea științei...

Toate lucrurile acestea țin de programare

| Mosotti a răspuns:

Cum ce faci cu ea? Lucrezi ca programator si castigi gramada de bani in loc sa faci alt job pe bani mult mai putini.
Sau si de placere, daca iti place, faci acasa diverse programele sa te distrezi, poate fi si ca o distractie.

De ex un programator incepator (junior) cam incepe cu un sal net de 4000 lei minim, si in 2-3 ani ajunge pe la 7500.

| Sn4k3 a răspuns:

Mancare

| johnnny123 a răspuns:

Pentru un om care zice că este la profil mate-info și că vrea să devină programator, este o întrebare cam puerilă...

Stai cu un smartphone în mână pe un site web și te întrebi "la ce ajută programarea?"? Crezi că fără programare ai putea să stai cu un smartphone în mână pe un site web?

Este ca și cum ai merge pe bicicletă și ai întreba la ce folosesc pedalele, roțile și ghidonul.

| Mosotti a răspuns (pentru johnnny123):

Ori nu e la mate-info, ori vrea sa stie la ce o va folosi dupa, el pune intrebarea cum pun si altii "si daca fac scoala asta, la ce ma ajuta?", poate nu stie piata joburilor in programare, e de inteles, nu toti stiu.
Fac o meserie si nu stiu ei daca vor avea sanse de angajare cu ea.

| Brizbriz a răspuns:

Stii cand doctorul te asteapta, daca iti faci programarehee hee

| Cozmea022004 a răspuns:

Te angajezi ca programator aitist si faci o groaza de bani