| Anaa939839393 a întrebat:

La instalarea windows ului mi s-au facut doua partitii una C de 200 gb si alta D de 800 gb. Doar ca orice instalez se duce pe C destinat windows. Ce pot face

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cand instalezi un software tert (care nu este ceva ce trebuie neaparat sa fie instalat sau atribuit folderului system32 de ex. care apartine de windows) ai posibilitatea sa alegi calea de instalat, cu alte cuvinte poti alege partitia si chiar numele folderului in care sa fie instalat acel software!
Unele programe au ca si default partitia in care este sistemul de operare (deci in cazul tau vor pleca direct in C: ) la altele poti alege cum am zis.

Daca instalez directX de exemplu, el cu siguranta este intelept sa il instalez in C:, undeva in folderele sistemului (pleaca automat acolo)

Daca instalez un open source alternativa la Microsoft word de exemplu, pot alege sa il instalez in partitia D: sau ce alt nume mai poarta a 2 mea partitie, sau in alta partitie daca am mai multe.

| RAY a răspuns:

Eu mereu fac o partitie tip C unde instalez lucruri care tin de windows,drivere, office, programe, dar daca e prea mare dau sa se instalez in D, de exemplu steam il am instalat in C dar jocuriile pe D, recomand urgent sa vezi de un SSD

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Apropo poti oricand misora partitia C sau mari https://www.resize-c.com/

| Anaa939839393 explică (pentru RAY):

Dar chestiile pe care le descarc stii cum pot sa le transfer? Adica sa se descarce direct in D?

| RAY a răspuns (pentru Anaa939839393):

Alegi locatia sa fie in d

| Anaa939839393 explică (pentru RAY):

Dar pot duce cele care se descarca in desktop sa fie tot in D?

| Dragobeta a răspuns:

Ce instalezi? Ce descarci?
Majoritatea programelor la instalare te intreaba unde. Si dai "calea". Cel putin partitia D daca nu si folderul.
Daca descarci filme, muzica, etc, seteaza in "setari", "descarcari", "locatie", partitia D. Creaza acolo si un folder pe care il treci la locatie.
Eu asa am si totul se duce automat in D.

| Dragobeta a răspuns (pentru Dragobeta):

Setari in browser, nu in sistem.

| Anaa939839393 explică (pentru Dragobeta):

Am incercat ceva si acum de dosarul documents si downloads "s-au unit" adica cand schimb locatia la una se muta si cealalta in aceeasi locatie

| Dragobeta a răspuns (pentru Anaa939839393):

Ce ai facut exact?

| Anaa939839393 explică (pentru Dragobeta):

Am vr sa schimb
Locatia la descarcari in D si a doc

| Dragobeta a răspuns (pentru Anaa939839393):

Unde ai vrut sa schimbi? In setari, cum ti-am spus?
Cand esti in browser, ai in dreapta sus trei puncte verticale. Dai clic. In meniul care se deschide, clic pe setari.
Se deschide o noua fereastra. Acolo in stanga ai "descarcari" Dai clic. Apare in dreapta un ecran cu locatia. Implicit este C:\descarcari (sau in engleza ceva). Acolo schimbi si pui D:\(folderul unde vrei sa descarci). De preferat sa-l creezi dinainte si sa-l specifici aici unde eu am scris in paranteza.

| Xox0 a răspuns:

Cum s-a spus mai sus: fiecare program sau joc te intreaba unde vrei sa instalezi. Uite aici https://i.stack.imgur.com/Dgc2p.png
Asa arata. Si dai click pe "browse" si apoi alegi partitia D.