| random1620 a întrebat:

Laptop-ul meu a inceput se mearga foarte greu in ultima vreme. Paginile se incarca destul de greu, cand dau click sa deschid ceva trebuie sa astept 1 min sau 2 ca sa aiba o reactie, docs-ul merge foarte greu si cand intru pe meet si dau prezentare (pe langa faptul ca se porneste foarte greu) se vede cu delay...
Pot sa zic clar ca nu e de la internet pentru ca inainte mergea normal si ideea e ca nu doar cand intru pe google merge greu, ci si pe alte lucruri gen fisiere, setari...

Care credeti ca ar fi cauza si cum as putea sa o rezolv?
Mentionez ca laptop-ul este destul de vechi (adica cam 2 ani)

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

SSD in loc de HDD si treci pe Linux! Va zbura.

| random1620 explică (pentru Salontanul):

Care e procedura pentru a trece pe linux?
Adica unde ma duc, cat costa, cat timp dureaza sau cum fac sa-l schimb?
Si sunt lucruri pe care ar trebui sa le cunosc despre linux inainte de a-l schimba?

| Salontanul a răspuns (pentru random1620):

Nu costa nimic! Linux si Ubuntu cu variantele lor sunt gratuite atat la sistem cat si la softuri adiacente. Downloadezi un Linux (Linux Mint este cel mai usor pentru cei care trec de la Windows) si cu Rufus scrii imaginea pe un stick de 8 Gb, in Windows. Sus ai Download: https://bit.ly/3H0iEkZ
Ai si instructiuni de instalare. Daca nu te descurci imi poti da un mesaj pe PM cu numarul tau de telefon. Ma bucur cand cineva vrea sa invete ceva nou! Stiu ca vei avea multe intrebari pana cand vei incepe sa te dsecurci. Nu-i greu. Are logica si eu l-am descoperit aproape singur.

| doctorandus a răspuns:

Știi ce? Descarci Chrome OS de la Google și-l faci Chromebook.

| NLS a răspuns:

Ce specificatii are? (model procesor, cat RAM, ce fel de stocare)

Cat loc liber mai ai pe partitia cu Windowsul?
Daca ai eventual SSD (desi ma indoiesc), trebuie sa ai cam 10-15% liber pe partitia C:\, pentru ca laptopul sa functioneze optim.

A fost reinstalat sistemul de operare vreodata de la data achizitiei?
Au fost macar curatati registrii de "ramasite" in urma dezinstalarii programelor,
si sterse fisierele cache?

2 ani nu e vechi, am 3 laptopuri din 2012, merg struna cu Windows 7, si decent cu Windows 10.

Diferenta e ca am optimizat Windowsul
(am dezactivat Cortana si Telemetria,
update-urile automate,
am dezinstalat TOATE aplicatiile moderne care s-au putut, si unde a fost cazul am inlocuit cu altele (VLC, AIMP, IrfanView, in locul Photos, Movies and TV si Music Groove)
am pus pe OFF totul de la Privacy (in Settings)
si am dezactivat mai multe servicii inutile).

Rezultatul? Nu pot spune ca zboara, procesorul e i5-3360M (din 2012), insa se misca mai mult decat decent.

PS: ale mele au SSD in format SATA 2.5".
SSD-ul e foarte important, insa nu mai important decat procesorul.

| random1620 explică (pentru NLS):

"Ce specificatii are? (model procesor, cat RAM, ce fel de stocare)"
- Laptop-ul e Hp, procesor Intel(R) Celeron(R) CPU N3060 @ 1. 60GHz 1.60 GHz, RAM de 4 GB, Windows 10 home

"Cat loc liber mai ai pe partitia cu Windowsul?"
nu stiu clar la ce te referi (nu le prea am cu astea)
Am ocupat 36.9 GB si mai am liber 59.3 GB

"A fost reinstalat sistemul de operare vreodata de la data achizitiei?"
-Nu

"Au fost macar curatati registrii de "ramasite" in urma dezinstalarii programelor si sterse fisierele cache?"
-Nu cred, cum fac asta?

SSD-ul e foarte important, insa nu mai important decat procesorul.
-Cum schimb SSD-ul? (adica unde ma duc, cat costa, cat timp dureaza, sau pot si de-acasa? )
PS: scuze daca raspunsurile par un pic pe langa, dar nu prea le am cu chestiile astea rolling on the floor
Apropo apreciez si iti multumesc pentru raspuns

| NLS a răspuns (pentru random1620):

Cu procesorul acesta,
doar Linux Mint MATE 19.3 (sau eventual 20.2) ar fi solutia sa ruleze perfect.
Insa Linux Mint, desi seama mult, nu e chiar Windows, multe programe de Windows nu functioneaza pe el, existand in schimb altele....pe care fie le gasest igata instalate, fie se pot instala dintr-o biblioteca, cu 2 clickuri.
Cam 97% dintre programele de Linux sunt gratuite.
Securitatea este chiar mai buna decat pe Windows, pentru ca nu e atat de popular/utilizat (nu s-au chinuit programatorii sa creeze virusi&co pentru un OS utilizat de 3-4 din 100 de persoane).
Jocurile nu prea merg, decat de pe Steam, si nicidecum toate.

Bineinteles, poti reinstala si Windows 10,
te pot ajuta pas cu pas sa il si optimizezi daca vrei
(sa opresti Cortana, Telemetria, Auto-Updates,
serviciile inutile, aplicatiile moderne care se pot dezinstala, si tot ce in Settings la tabul Privacy trebuie pus pe OFF).

Un SSD de calitate de 256GB pentru sistemul de operare ar costa 138 RON + transport la PGGarage
si va fi cea mai buna investitie pe care ai putea sa o faci.
RAM nu merita sa mai adaugi deocamdata, mai ales daca pui Linux.

https://www.pcgarage.ro/ssd/gigabyte/256gb-sata-iii-25-inch/

Insa trebuie sa renunti in acest fel la HDD.
SAU, daca laptopul tau are unitate optica, sa renunti la aceasta din urma, si sa montezi o tavita falsa in care vei introduce SSD-ul.

https://m.media-amazon.com/images/I/71HW2g4SomL._AC_SL1500_.jpg

!
Avand in vedere ca marimea reala a unui SSD de 128GB este undeva la 118GB,
si tu zici ca ai 36.9 GB si 59.3 GB, adica 96.2 GB, banuiesc ca ai un HDD mai mare (de 512GB de exemplu),
si ca atare, mai ai o partitie D: de marime 512-96, 2 =~ 415 GB pe care ai datele de pastrat.
Am dreptate?
Daca da, muta acolo tot ce doresti sa pastrezi, pentru ca indiferent daca bagi Windows din nou, sau Linux, ce ai pe C: se va pierde daca raman acolo.

Daca doresti sa reinstalezi Windowsul, si doresti sa te ajut maine seara pas cu pas sa il si configurezi, lasa-mi pe privat nickname-ul pentru Discord.
Altceva nu am, decat Telegram (tot prin nickname).

| halogen001 a răspuns:

Eu folosesc un laptop vechi de 8 ani si se misca foarte bine. Solutia e un SSD.
W10 foloseste multe fisiere si daca avem un HDD, viteza de accesare fiind mai mica si fisierele foarte multe, pornirea programelor si orice activitate e incetinita de cautarea prin sutele de mii de fisiere de pe hard disk.
Prin urmare asta e solutia, un SSD in locul hard disk-ului.
Alte cauze mai pot fi softurile inutile care folosesc resursele calculatorului degeaba si il fac sa mearga greu. O solutie in acest caz e o reinstalare de windows care ne scapa de o parte din softurile inutile si de multitudinea de fisiere la fel de inutile.

| random1620 explică (pentru halogen001):

Care e procedura pentru a schimba HDD-ul?
Adica unde ma duc, cat costa, cat timp dureaza?

| halogen001 a răspuns (pentru random1620):

Eu l-am schimbat singur, ca nu era greu. Probabil ca la un centru de reparatii calculatoare.
50 lei pe site-ul https://www.onlaptop.ro/inlocuire-hdd-ssd-laptop
ssd-ul trebuie cumparat separat.

Aici e 150 lei https://pclaptop.ro/preturi/

https://youtu.be/4H0R24GrRXY?t=215

Depinde si ce operatiuni se executa, daca e numai schimbare sau se face si transfer de date, instalare sistem de operare.

Depinde de model. Unele se desfac mai usor, altele mai greu. La mine a fost usor, 2 suruburi si a fost gata schimbarea.
Se poate cauta pe Youtube dupa modelul laptopului modul de schimbare a hdd-ului cu ssd.

Sunt in principal 2 feluri de SSD, de 2, 5" care se instaleaza in locul hdd-ului si M2 care se instaleaza in slotul M2 (la calculatoare mai noi si au viteza mai mare). In functie de modelul laptopului se alege ceva care sa se potriveasca. Daca are si slot M2 se poate pastra usor si hdd-ul (ramane la locul lui pentru stocare), iar SSD-ul M2 va fi pentru windows.

Depinde de model si ce are in el.

| halogen001 a răspuns:

Un SSD ar fi bine sa aiba in jur de 250GB si are pretul de aproximativ 150 lei. Trebuie stiut exact modelul laptopului, daca are slot M2 daca are loc pentru ssd de 2, 5" pentru ca e posibil sa nu aiba loc pentru nimic si sa aiba totul lipit pe placa de baza.

| Lukasssz a răspuns:

2 ani nu e vechi deloc, e chiar nout, ce antivirus folosesti?

| random1620 explică (pentru Lukasssz):

Antivirusul de pe laptop-ul meu se numeste avast free antivirus (cu acesta a venit)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"destul de vechi", am avut si eu un laptop de prin 2013 si zbura pana si anul trecut, se deschidea in 15 secunde. Trebuie sa stii cum sa ai grija de el si cum sa mai inchizi din prostiile de la windows. Ce laptop ai?

| random1620 explică (pentru anonim_4396):

Laptopul meu e HP
Apropo ce lucruri de la windows pot inchide ( si cum)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru random1620):

Update automat, e cam greu dar cauta pe Youtube. Poti sa dezactivezi cortana, edge, update, multe altele