| RAY a întrebat:

Mainboard sau motherboard e acelasi lucru?

Tocmai am aflat ca cica mainboard e defect la laptop, curios e faptul ca nu inteleg de ce oare au luat decizia asta, el se incalzea in gta 5 la 95 de grade dupa 5 minute joc, o sa astept oare mult?

Buna ziua,

Piesele necesare reparatiei produsului Dvs. inregistrat cu numarul de identificare au fost comandate. Reparatia va fi finalizata imediat ce piesele vor fi disponibile.

Toate cele bune,
Echipa Depanero

Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Da. Este fix acelasi lucru. Mainboard e folosit mai mult in electronica unde majoritatea circuitelor sunt lipite pe o singura placa. Motherboard este folosit in calculatoare pentru ca ai alte placi aditionale care se infig in ea... de acolo si "mother".

Noi avem si terminologiile de mufa mama si mufa tata. Adica mufa cu gaura, vs mufa cu jack. Cea in care se baga chestii vs cea care intra in prima.

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Da, mobo / motherboard / mainboard / placa-mama / placa de baza se refera toate la acelasi lucru.

| PainTech a răspuns:

Cat dureaza reparatia unui produs in garantie?

Daca defectul produsului dumneavoastra intruneste conditiile de reparare in garantie, termenul poate fi intre 1-15 zile calendaristice.

Sursa : Depanero

| PainTech a răspuns:

Posibil sa fie un heat-sink/cooler defect. Majoritatea oamenilor nu prea au idee ce e ala, motiv pentru care service-urile spun simplu "mainboard defect". Asa scapa de dat niste explicatii.

| RAY explică (pentru PainTech):

Garantie

| RAY explică (pentru PainTech):

Nu prea imi place sa aud asta, am dat 4000 de ron pe acel laptop, ma asteptam la calitate, pratic o sa am unul nou acum