| DraaaagooooS a întrebat:

Mi-am cumparat o placa video noua am pus-o si nu pornea monitor si tastatura mentionez ca erau bagate bine eu ma gandeam ca este de la sursa care este fff mica deci exista vreo alta problema? sau doar sursa? placa video era pusa corespunzator iar tastatura nu mai lumina cand am pus noua placa video este de la sursa care este f mica?

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Probleme probabile:
Sursa, un montaj neconform, soldat cu o descărcare electrostatică pe hardware, contact inperfect la mufa de alimentare de 220V.
Asta pățești dacă nu apelezi la personal calificat în domeniu!, dar calificat nu depanatori de ocazie!
Remediu.
Du pc-ul într-un service autorizat, unde tehnicianul de acolo va face un calcul cu toate consumatoarele ce le vei conecta la pc.
În urma acestui calcul se va stabilii puterea reală a sursei de alimentare.
Din păcate doar 3% din sursele comercializate în românica au capacitatea reală de a scoate puterea nominală scrisă pe ele. Cele low end ca Deluxe cu etichetă galbenă, Sirtec, Game Deamon, Gembird, Intex, folstone și alte prostii de-astea nu vor scoate puterea nominală înscrise pe ele nici trăznite
Asta dacă, desigur nu s-au avariat componentele hardware în urma descărcărilor electrostatice cauzate de intervenția ne autorizata în pc.
Succes

| DraaaagooooS explică (pentru DeyCj):

Sursa este foarte mica si veche 200W si cv parca

| DeyCj a răspuns (pentru DraaaagooooS):

Nu ma pot pronunța da©a nu știu exact ce hardware ai la pc; începând de la modelul plăcii de baza, la procesor, câte hard disc-uri ai la pc, rami, câte module de rami, sistem de răcire, număr de ventilatoare, etc.

| laurentiu80 a răspuns (pentru DeyCj):

Sirtec sunt profesionisti in surse. Cred ca ai avut o experienta trista cu o Sirtec de o nominalizezi la cele mai proaste surse ever.

| DraaaagooooS explică (pentru DeyCj):

Eu unul sunt sigur ca de la sursa este pentru ca este veche si face figuri cateodata

| DeyCj a răspuns (pentru laurentiu80):

Asta zicam și eu.Sirtec=deluxe.Cum sunt mulți alții ce fac gunoaie pe post de surse de alimentare.Eu am am avut probele și cu sursele de la Corsair și Seasonic, dar în schimb nu am avut probleme cu sursele Ms-Tech, Fortron și Super Flower.

| VladyXR a răspuns (pentru DeyCj):

Corsair + Seasonic cele mai bune surse,ce vorbesti tu prostii? Si Super Flower e buna,dar Corsair am una in prezent si nici macar nu s-a stricat, ai bagat tu ceva piese care cer mai mult si ai stricat sursele, trebuie sa stii mai intai cat manaca piesele, desigur sursele pot fi stricate, prin asta le duci la garantie./

| DeyCj a răspuns (pentru VladyXR):

Io știu să fac ce nu știu mulți, și anume dimensionare hardware cum trebuie.Nu lucrez după ureche ca voi!
La hardware-ul făcut de Corsair plătești 60% logo-ul, mai ales la ce găsești în România, NU și calitatea.Se vede că n-ai desfăcut în viața ta o sursă de la ei să vezi din ce gunoaie îi făcută. Știfturi, mai rău ca la alea făcute pe vapor.Ce se găsesc în afara românicii, aia e altă poveste! Seasonic-ul susține ca sursele lor scot putere reală și se pot folosii pe stații de lucru, unde se știe că dimensionarea se face la load de 98%. Real... povești.Am avut în service o stație de lucru cu Seasonic pe ea, cu problema, chiar sursa care a cedat la nici 2 luni de la utilizarea stației de lucru, așa de bune-s.Am înlocuit-o cu un Fortron și azi mâine-i anul și și nici câr nu zice sursa, așa de proastă îi happy. Așa că lăsați review-urile, care 99% îs plătite nici de cum reale, și spiritul de turmă și dacă vrei componente de calitate consultați personal calificat în consultanță.

| Zartbitter a răspuns:

Da, e destul de probabil să fie o problemă de alimentare. Ce placă video și ce sursă ai?

| DraaaagooooS explică (pentru Zartbitter):

Sursa nu are nici 300W. si placa video radeon-r7-240-with-boost-1gb-ddr5-128-bit

| Zartbitter a răspuns (pentru DraaaagooooS):

Susțin și eu ce zice lupudepenet: du-te cu carcasa la un service autorizat înainte să iei alte decizii, pentru e posibil să ai deja mai multe probleme.

Am avut și eu R7 (am trecut la R9) și aveam nevoie de minim 600W pentru toate componentele. Oricum, ai nevoie de alimentare individuală pentru o astfel de placă video, deci orice capacitate ar avea sursa, necesită și o astfel de alimentare (PCI-E).

Orice fel de upgrade (sau downgrade) îți faci în PC, este extrem de important să citești despre compatibilitate și să înțelegi care sunt dependențele acelui component nou introdus în sistem.