| Anonim0491 a întrebat:

O parere despre acest laptop?

Procesor:Intel core i7 9750H 2. 60ghz
Placa video:Nvidia GeForce GTX 1050ti max q 4gb
Ram:8gb ddr 4
Memorie interna:256gb ssd+1tb hdd

De asemenea am o intrebare, stiti cumva un program gratuit de unde pot sa imi dau update la drivere? Multumesc

19 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

La ce pret? E musai sa fie laptop? Parca tu erai ala cu portabilitatea de zilele trecute, nu? Chiar nu mai stiu exact. Daca ai 60 Hz, atunci ajuta sa limitezi la 60 fps. Ajuta sa consumi mai putin, generezi mai putina caldura >> viata mai lunga pentru laptop.

| Anonim0491 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da,aveam nevoie de laptop deoarece distanta dintre camera mea si router este mare si nu am posibilitatea sa il conectez cu un cablu LAN, pretul a fost de 3.600 lei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonim0491):

Geezus! Ia uite, oare ce-o fi asta...https://www.pcgarage.ro/adaptoare-wireless/tp-link/archer-t4u/

| Anonim0491 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar aveam nevoie si de portabilitate, ce părere ai de placa video?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonim0491):

1050 Ti, ce parere sa am? E acceptabila. Chiar am pe mina acasa un H31G de la MINISFORUM. Poate comparam niste rezultate, de amuzament. Jucaria asta pe care mi-au trimis-o ei are i5-9500F, 8 GB DDR4, GTX 1050 Ti cu 4 GB DDR5, SSD M.2 de 256. Si arata cam asa - https://www.youtube.com/watch?v=2a6q9WeCm1o

| Anonim0491 explică (pentru GabiDumitrescu):

Frumos PC!

acesta este laptopul pe care îl am:https://www.msi.com/Laptop/GF63-Thin-9RCX/Specification si din cate vezi pe site ul oficial msi scrie clar ca are un ecran de 120hz si la fel mi au spus si cei de la media galaxy, dar cand ma uit in setările monitorului (display options) vad doar 60hz..sti cumva care ar putea fi cauza?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonim0491):

120 Hz cel mai probabil trebuie sa activezi din driver. Si la mine monitorul are 75 Hz dar nu mi-l vede in Windows decat de 60, asa ca a trebuit sa fac niste mis-masuri.

| Anonim0491 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai putea sa imi dai un tutorial? Nu prea ma pricep sa umblu in drivere.as fi recunoscător, merci?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonim0491):

Https://bitrebels.com/......rformance/ - vezi sectiunea Monitor Compatibility, cel mai probabil. Daca nu, trebuie' sa faci manual o rata de refresh de 120 Hz.

| Anonim0491 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cand intru in nVIDIA GeForce experience am decat optiunea manage 3d settings, nu am mimic legat de display sau monitor

| Anonim0491 explică (pentru Anonim0491):

Nvidia control panel*

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonim0491):

"NU AM DECIT". Mooooooor. Unde naiba invatati voi de "am decat"? Asa, sa inchidem paranteza. Tu nu ai treaba in GeForce Experience, ci in NVIDIA Control Panel. https://www.pcgamer.com/nvidia-control-panel-a-beginners-guide/

| Anonim0491 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am optiunea de custom resolution in nVIDIA control panel

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonim0491):

E vorba de refresh, nu resolution. Display >> Change Resolution >> Customize >> Create Custom Resolution

| Anonim0491 explică (pentru GabiDumitrescu):

Cand intru in nVIDIA control panel am doar adjust image settings with preview, manage 3D settings si set PhysX configuration

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonim0491):

Si dedesubt ai Display... daca nu, ceva e foarte dubios. Treaba de drivere, altfel nu imi explic. Uite la mine - https://imgur.com/a/1q0dSoE

| BeaTMaN696 a răspuns:

Laptopul este decent merg jocurile daca de asta il iei.
Driverele nu le lua de pe programe de genu, descarca-le individual de pe site-uri-le producatorilor oficiale. Cum ar fi pentru procesor descarci de pe Intel sau doar cauti numele procesorului, pentru placa video pe nVIDIA luand ca exemplu laptopul descris iar pentru placa de baza o cauti dupa nume. Le cauti pe nume si pui drivers dupa nume. Driverele trebuie descarcate doar pentru placa de baza, placa video si procesor in mare parte.

| Anonim0491 explică (pentru BeaTMaN696):

Am ecranul de 60hz, ar fi mai bine ca in jocuri sa blochez fps urile la 60 sau sa le pun pe unlimited?

| BeaTMaN696 a răspuns (pentru Anonim0491):

Nu prea conteaza. Dupa 60de fps-uri nu o sa vezi oricum diferenta din cauza hz de pe ecran