| smashedblackfox a întrebat:

Ok, so...de cateva zile, cand pornesc calculatorul, imi tot apare chestia aia cu "Start Windows in Safe mode/Start Windows normally", si chiar daca dau pe Start windows normally, nu se intampla nimic, caci se restarteaza si tot acolo ajung. Ma rog, de foarte putine ori chiar merge >>.
Habar nu am de la ce e, insa cred ca ar trebui sa mai adaug ca si huruie cand il deschid? De obicei facea asa doar cand era mai rece in camera, insa acum vad ca face asa si cand e cald. Eu i-am spus tatalui meu de asta, insa a zis ca nu e nimic.
Well, desi probabil nu voi gasi un raspuns la cum sa imi repar calculatorul [niciodata nu s-a intamplat asta laughing)], macar vreau sa stiu cum as putea sa il fac sa mearga mai decent. Cand dau la "Last good configuration" sau ceva de genul, vad ca se aprinde (dar nu situ sigur, pentru ca nu am dat acolo decat de 2 ori). Am incercat si un System Restore, dar iar nu s-a intamplat nimic [apropo, e normal sa nu iti dea si zile pe care sa le alegi de luna trecuta? nu am putut sa aleg 'point'-uri decat din saptamana trecuta].
thank you anyway

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Huruitul acela de care spui se datorează ventilatorului de la sursa de alimentare.
Remediu(mai ciudat pentru o fată):
Unelte necesare:
șurubelniță stea(nu de aia de neam prost)
Dexteritate și atenție
Se desface una bucată unitate centrală prin desfacerea panoului din partea stângă. acest panou lateral din stânga se desface îndepărtând cele 2 șuruburi situate pe marginea dreaptă(cum ții unitatea cu spatele la tine)
Se culcă unitatea pe partea dreaptă pe o suprafață moale și curată.
Se trage cu atenție de capacul lateral până capacul se va despce(să nu te sperii dacă se va deface mai greu, este normal)
se localizează sursa de alimentare.De regulă seamămă cu o cutile argintie și este situată sus, dar la unele modele se află jos.
Se deconectează sursa de la placa de bază prin îndepărtarea cu atenție a conectorilor de 24 pini și conectorilor de la unitatea optică, Floppy(dacă este) și hard disc.
Se desface sursa de alimentare din carcasă desfăcând cele 5 șuruburi de prindere a acesteia pe spatele carcasei.
Se extrage sursa de alimentare din carcasă
se desface sursa de alimentare și se exctrage cu atenție să nu rupi firele de alimentare ventialtorul.
Se curăță foarte bine sursa de alimentare și ventialtorul de praf, până la curat.Palele ventialtorului se curăță cu o pensulă moale de la centru spre exterior, nu invers.
Apoi se curăța tot cu o pensulă moale și ajutată de un jet de aer și componentele electronice până la curat.
Acum ai nevoie de un pic de ulei de macanisme fine(cel de uns balamalele de exemplu)
Se desface cu mare atenție acțipildul de pe spatele ventilatorului și cu grijă se picură puțin ulei pe acel orificiu ce se vede, cu atenție să nu apuce ulei pe partea colantă a acțipildului, asta ca să îl poți relipii.în cazul în care nu se mai lipește poți folosi un pic de nadăde izolat sau scoci ca să îl refixiezi.
Se reasamblează totul și se face proba.
Acum nu ar mai trebui să sune. Dacă tot se mai aud zgomote încearcă să localizezi de unde vin.De regulă de la asta provin acele zgomote și asta se datorează calității proste a ventilatorului sursei de alimentare.
În cazul Windows, din păcate e Windows=> crapă când ți lumea mai dragă și le mai trebuie și bani pe așa ceva, ca să nu mai zic de faptul că colcăie de viruși și cu cel mai puternic și performant antivirus din lumea asta(care nu există de fapt) deosebit de lent și care în 3 săptămâni îți va face utilizarea calculatorului un calvar din cauza please wait-urilor și lentorii acestuia, etc.
în cazul tău nu mai ai ce face numai să reinstalezi sistemul.
Dacă aid ate în pc și vrei să le recuperezi ia legătura cu mine în privat că este nevoie de dialog.
Pe scurt datele se potnrecupera folosind o distribuție linux butată de pe Cd.
Succes și sper să te descurci cu chestia de service care ți-am explicat-o.

| Acaikus a răspuns (pentru DeyCj):

Dai funda ca stie ce zice!winking

| DeyCj a răspuns (pentru Acaikus):

Mersi.Acuma să vedem dacă se descurcă; asta îi problema.

| smashedblackfox explică (pentru DeyCj):

Well, l-am curatat [nu eu] dupa mult timp acum cateva luni, iar cel care a facut-o mi-a zis s-o fac prin aprilie.
multumesc de raspunsuri, si ai dreptate: "windows-ul crapa cand ti-e lumea mai draga" >.>

| DeyCj a răspuns (pentru smashedblackfox):

Se vede că ai avut de aface cu un amator nu un profesionist, sau cel puțin unu ce știe face asta cu adevărat.Chiar dacă e service și în service-uri sunt amatori, numa că ăia mai au și diplome(probabil de eurocor sau ceva de genul, că la noi Hârtia face meseriașul nu merseriașul hârtia, ceea ce e o aberație-fudulie). Cine ți-o făcut mentenanța la sistem trebuia să îți ungă și ventialtoarele. Dacă ai garanție pe lucrare(ceea ce eu ofer) „dă-i de cap"(vb vine) sursa și zii că nu știe meserie, că ventilatoru ăla trebuia uns, nu numai curățat.

| DeyCj a răspuns (pentru smashedblackfox):

Cât despre sistemul de operare, dacă nu te joci pe calculator recomand GNU Linux.Vei vedea diferența.Totul va fi mult mai rapid.Eu folosesc Desktop Linux OS(http://dl-linux-os.nnc.ro) în prezent, asta după 4 ani de Linux, și încă nu îmi pare rău că am făcut alegerea asta.Am tot ce vreau pe Pc cu plug&play și totul lucrează cu „clik and run", fără please wait-urile Microsoftiste pentru care mai trebuie să și plătesc sau dacă nu să îl fur că se poate.Succes

| Acaikus a răspuns (pentru DeyCj):

Roaga si ea pe altcineva mai priceput daca nu se descurca...

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Pointu restoare il creezi tu,sunt si mici exceptii cand il creaza anumite soft-uri.
Zgomontul la coolere se aude pentru ca unii evita sa curete pc-ul regulat,depunerea excesiva de praf poate sa-ti faca destule probleme.
La fel sta treaba si cu windows-ul,daca nu este optimizat la timp,apar fel si fel de erori.
Pentru inceput,curata unitatea de praf, mai ales coolerele.
Apoi incerca sa dai start windows normally sau sa intri din save mode.
Apoi curata resgtrii, defragmentza hardul si curata istoricul.
Daca iti face mereu probleme cu bootarea, baga un cd/dvd cu windows si dai repair, asta sa nu reformatezi!
Succes!

| SSWK a răspuns:

Ai o problema de hardware, a cedat o componenta, cel mai sigur un ventilator, de la sursa, procesor sau ambele.
In orice caz, trebuie dus la diagnostic la cineva care se pricepe.