| zuly a întrebat:

Pai. Va rog sa nu radeti de mine, stiu ca sunt cascata! big grin Ce-am patit. Am varsat cam jumatate de sticluta de acetona pe tastatura de la laptop. Noroc ca acetona se evapora repede si l-am uscat cu foehnul si nu a patit nimic. Dar de la acetona nu stiu exact ce s-a intamplat, poate s-a "topit" sau dizolvat un pic vopseaua de pe tastele peste care a curs (cam jumatate dintre ele), ca acum sunt un pic mai gri decat celelalte (care sunt negre) si arata tare urat - parca ar fi murdare. Nu stiu ce sa-i fac. M-am gandit sa sterg si celelalte taste cu acetona macar sa aiba aceeasi culoare, o fi o idee buna? Aveti alte sugestii?

Răspuns Câştigător
| smartalogu a răspuns:

Nu mai da-ti mai raspunsuri aiurea la fata. NU ai patit nimic la laptop. Iar tastele s-au decolorat din cauza acetonei. Nu iti recomand sa le stergi si pe celelalte cu acetona pentru ca acetona daca e de proasta calitate poate sa topeasca plasticul si cu siguranta o sa stearga scrisul de pe taste (daca nu acum, in timp sigur). Cel mai bine le lasi asa.

6 răspunsuri:
| andalu a răspuns:

Daca te-ai impiedicat si ai dat cu nasul intr-un kk, si apoi ai cumparat o sticla cu apa si te-ai spalat insa a mai ramas putin miros, ce faci? Te apuci sa te majesti toata cu kk sau o iei ca atare si incerci si cu sapun chiar daca e ceva mai costistor si poate nu chiar la indemana la mom respectiv?
In plus, in leg cu un laptop sa stii ca mai impotant este sa fie bun decat 'sexy'. daca poti sa iti faci treaba in cont. cu el poti nici sa nu dai cu acetona peste tot, nici sa nu te duci sa iti inlociesti tastatura, desi ti-as recomanda si eu, ultima varianta si asta pentru ca se pare ca tii la aspectul obiectelor mai mult decat la utilitatea lor.Eu una, l-as lasa asa pentru ca atata timp cat as putea sa scriu nu m-ar deranja culoarea tst.

| roben174 a răspuns:

O sugestie care o am si cred ca o sa te ajute este sa mergi la un service in domeniu(Service IT) si sa intrebi de nsite tastde pentru modelul tau de laptop.Nu cred ca te`ar costa prea mult cam 20 lei sa zic.
Nu iti sustin ideea ta in care trebuia sa le stergi pe toate cu acetona!
Si inca ceva un sfat data viitoare fa`ti unghiile in alta parte decat pe laptop happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba tasta. preturile unei taste de laptop se incadreaza intre 60 si 140 de ron

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam asa ceva am patit si eu. mi-a varsat ceva din greseala acetona pe laptop.nu pe taste, ci in partea dreapta, dedesubtul tastaturii.nu stiu ce as putea sa fac pentru ca arata foarte urat.cineva mi-a sugerat sa vopsesc partea aceea de carcasa.cu o vopsea spaciala nu stiu exact cum se numeste.are cineva alte idei?sadsadsadmersi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti crazy.

| kamikaze a răspuns:

In primul rind o fi facut scurt si din cauza asta sau decolorat tastele si te sfatuiesc sa-ti iei alta tastatura.