| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care aţi păţit sau ştiţi: Din ce cauză/cauze poate apărea o dungă verticală subţire pe ecranul unui televizor?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Aceasta dunga de care mentionezi poate sa fie de la intreruperea unui circuit in panelul LCD/LED ori benzi flexe intrerupte. Uneori este un defect de fabricatie alteori se datoreaza stergerii displayului cu solutii lichide dedicate dar care patrund prin partea de sus/jos a televizorului prin acele muchii si in timp corodeaza aceste benzi de legatura flex.
Unele defecte de acest tip sunt reparabile in centre speciale de reparatii televizoare LCD/LED altele nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Televizorul este cu tub sau lcd?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pune o poză cu televizorul sa vedem ce are

| Emazio a răspuns:

Pixel mort, daca spui ca il ai deja de 5 ani, si-a cam trăit viata televizorul, in functie si de cat te-a costat cand l-ai cumpărat

| Mosotti a răspuns:

Condesnator defect, o piesa defecta, asta daca apare pe toate canalele. Daca apare doar la unele, atunci nu e defectiune, e de la canale, de la firma de cablu, desi m ai greu de crezut asta mai ales daca ai decodor HD, deci ai pe digital tot.

| anonimg a răspuns:

Indeparteaza de langa el orice boxa, orice difuzor. Magnetul din acestea poate provoca tulburari ale culorilor.

| Celcestietot a răspuns:

Pai ai probleme cu displayul si trebuie schimbat sau inlocuit televizorul. Cauzele pot fi multe.

| Legion7X a răspuns:

Nu stiu să iți explic, cheamă un reparator de televizoare acasă, îl va analiza chiar la fața locului.

| danutzu96 a răspuns:

Dunga aia apare si la telefoane/tablete/laptop-uri si alte aparate cu ecran LCD. Ea apare cand se produce contact electric imperfect, dar de multe ori treaba asta se intampla in interiorul panoului LCD, si trebuie inlocuit. Daca tv-ul e vechi nu mai merita reparatia...

| Digikey a răspuns:

Ne-ar ajuta daca ai specifica si modelul televizorului.

| Digikey a răspuns (pentru anonim_4396):

90% sanse sa fie displayul defect.Reparatia costa 80% din pretul televizorului.
Ar mai fi o posibilitate daca dunga este perfect la jumatatea ecranului sa fie o problema mai mica.

| anonim_4396 explică (pentru Digikey):

Este în stânga ecranului dunga.Deja sunt câteva luni bune de când a apărut.

| Digikey a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie dus la un service si evaluata situatia.
Poate ai noroc sa fie arsa doat o banda flexibila din spatele ecranului.

| Digikey a răspuns:

Mai este in garantie?

| anonim_4396 explică (pentru Digikey):

Nu.Îl am deja de vreo 5 ani...

| DarthNiger a răspuns:

Apare mereu dunga pe toate canalele? ar putea fi din cauza transmisiei si a semnalului mai slab, poate e din cauza calitatii imaginii insa cred ca din cauza unei piese din televizor sau a unui cablu defectat.