| Fatayou a întrebat:

Problema cu unitatea! Tot imi apare cand il deschid ceva cu sistem si apare ca se incarca in 10 secunde! Azi dimineata l-am deschis si tiuia si aparea :,, f11 bot:_". Apoi l-am scos din priza deorece tiuia si nu facea nimic! Dupa ce l-am scos si am pus din nou priuza, l-am deschis, dar nu se vedea nimic! Tata a verificat, dar nimic! Am incercat mai tarziu, dar tot asa! Am incercat sa-l bat un pic(asa ii mai fac adica pentru mine inseamna o portie de bataie!). Tata a incercat si el, dar a batut putin mai mult si a mers, dar iarasi cu sistem si sa se deschida in 10 secunde! L-am scanat ieri, dar nu stiu de ce face asa! Credeti ca e de la un fir de conact in unitate, daca mama l-a scos tare din priza alaltaieri? Funda mare!

Răspuns Câştigător
| alexandra63 a răspuns:

E din bios cv instaleaza-ti windowsu din nou sau dul la cineva care se pricepe prin bios

12 răspunsuri:
| kr37zu a răspuns:

Nu are nimic calculatoru tau : "F11 bot" inseamna ca daca vrei sa bootezi de pe un CD sau DVD trebuie sa apesi "F11" deci nimic nu este in regula.

| Fatayou explică (pentru kr37zu):

Nu cred si in plus cum sa botezi un CD sau DVD? Si in plus cand atuci tiuia apasam f11 dar nimic si in plusn-avem nici un CD sau DVD in monitor cand l-am deschis!

| kr37zu a răspuns:

BIOS-ul tau e setat sa booteze de pe cd sau dvd si trebuie sa intri in el si sa ii dai sa booteze de pe hard disk

| Fatayou explică (pentru kr37zu):

Si cum as putea sa fac asta? daca nu poti explica, poti da un videoclip!

| kr37zu a răspuns:

Incearca sa il resetezi.Ai doua optiuni: 1 Intri in el(ca sa intri in el apesi tasta"Del" sau tasta "F2" in momentul cand ai deschis calculatoru) si dai sa revina la setarile din fabrica si 2. Pe placa de baza este o baterie scoate-o si apoi bag-o la loc dupa vreo 5 minute

| Fatayou explică (pentru kr37zu):

As alege optiunea 1, dar nu stiu cum sa dau sa isi revina la setarile din fabrica! vrei sa spui ca daca apas f2 isi revine si atat sau trebuie sa aleg niste variante de acolo? daca da, care? stiu engleza, dar mie teama sa nul stric si n-as vr sal dau la reparat sa dau bani! te rog, raspunde-mi la intrebari! daca nu poti explica cu chestia asta si nu poti da un videoclip, spune-mi ca sa incerc opinia 2! si apropo, la opinia 2 daca pun bateria la loc, se uita tot din monitor ca si cum ai reinstala windowsul sau totul e ok? te rog raspunde-mi la intrebari!

| kr37zu a răspuns (pentru Fatayou):

Fratele meu alege optiunea 2 ca se reseteaz doar BIOS-u si nu are treaba cu windous-u

| Fatayou explică (pentru kr37zu):

Cum sa scot bateria? cum se scoate?

| kr37zu a răspuns (pentru Fatayou):

Cu o surubelnita

| Fatayou explică (pentru kr37zu):

Dar se poate schimba bateria, sau merge cu aceeiasi baterie?

| kr37zu a răspuns (pentru Fatayou):

Merge cu aceiasi baterie

| Fatayou explică (pentru kr37zu):

Mersi ca ma ajuti si o s-o fac ca incepe so ia razna din ce in e mai rau! se restarteaza pana nu se mai vede nimic si se inchide automat! debea am reusit sa mai intru azi. te cred deoarecevad un beculet verde acolo unde se pun diskete si napare beculetul rosu acolo la monitor! si apropo, am citit acolo sus ceva cu hard disc si te cred! scria si cu problem si se incarca in 30 secunde! chiar cand l-am deschis azi dimineata scria ceva cu might, be lost si aparea iconita cu my computer! inainte sa apas close(ca asta era vArianta)s-a restartat de mii de ori exact acolo unde se apasa f2 sau f11(depinde)! sciuze ca nu ti-am dat raspunsul castigator, dar ii meritai, dar din pacate ai scris mai tarziu(sad)