| costi900 a întrebat:

Probleme cu pcul cred ca am un virus mare in pc la procese am multe scvhost si am reinstalat win dar tot asa face,se schimba grafica, merge netu greu, nu pot deschide unele programe imi da da dau allow la svchost.com,am luat un anti virus si tot nimic ba chiar si ala face figuri imi detecteaza aw32/Nestha.a ce pot face?

9 răspunsuri:
| Catalin970 a răspuns:

Cand instalezi windows-ul nu uita sa formatezi toate partitiile (inclusiv cea rezervata spatiului personal) astfel se vor sterge toate datele si nu vei mai avea probleme cu virusii. Daca problema persista si dupa ce faci asta inseamna ca "virusul" provine din hardware, adica de undeva din partea tehnica a PC-ului.

| taken a răspuns:

Reinstaleaza sistemul de operare, nu te mai complica cu devirusarea.

| taken a răspuns:

Dupa ce instalezi windows-ul, driver-ele si programele mai importante pe care le folosesti mai des, instaleaza Acronis True Image(este cel mai bun soft de backup).Iti faci backup la partitia pe care ai instalat windows-ul.
In momentul unui incident (virus, eroare sistem, etc) poti restaura totul in doar cateva minute.Chiar daca nu porneste windows-ul deloc, poti folosi un disk de recuperare cu care poti restaura fara ajutorul windows-ului.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
1. Exista un cd de windows care probabil este prost sau un program care tot te ataca.
2. Deconectezi net-ul dupa ce iei norton itnernet security 90 days ing apoi instalezi si apoi il lasi sa curete calculatorul.
Va face treaba acest antivirus dar sa-i dai timp sa scaneze tot si sa curete dupa instalare.

| charleslouboutin a răspuns:

Sa reinstalezi windowsul si sa fi mai atent pe viitor.

| Alexander121 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul(corespunzator formatand spatiul de depozitare adica una sau 2 partiti sau cate doreti u s aiti creezi)dupa instalare instalezi drivere tot ce iti trebuie, descarcati avira sau avast cele mai bune antivirusuri free, ia-ti un cccleaner sau un procleaner, ia-ti diskdefragmet.si gata si efectuezi operatiunea de curatare completa o data la 1 luna sau cum decizi tu eu asa procedez(folosesc avast)si de 2 ani de zile nu am vazut picior de viruslaughing
MULTA BAFTA

| Wrufloukel a răspuns:

1. Downladezi AusLogics BoostSpeed, găsești tu să downladezi știi tu de unde.
2. Îl instalezi dar cu cablu de la net scos.
3. Deschizi acest progrămel, și intri la registri și stergi acolo tot, vezi să debifezi backup-ul de la reg.
4. Apoi defragmentezi hardul la defrag and optimize.
5. Off mai sunte căte ceva de făcut dar e complicat să-ți explic, aici acum.
6.Era bine să-ți instalezi un firewall și cu ăla rezolvai toate problemele. Firewall de la comod are de tote în el de-ți găsește toți virușii.

7. Îmi pare rău sincer că nu te pot ajuta mai mult. Și cănd te găndești că pot și știu cum să faci să scapi de aceste erori în doar doi trei pași simpli.

| Wrufloukel a răspuns:

Nu te complica să-ți downladezi antiviruși. Aceștia îți vor strica sistemul și mai tare. Căci nu poți să scuturi un covor în timp ce bate văntul afară și este praf peste tot, că se umple covorul de praf și mai tare.

| ELU a răspuns:

My friend incearca un norton antivirus 2013 64 bit. cumpara-l din magazin nu il lua de pe net ca nu rezolvi nimic bancile isi protejeaza datele tot cu norton da in 128 bit. nu se gaseste pe piata si oricum nu exista comp care sa reziste.