| VanesaParadis a întrebat:

Recent am venit cu laptopul din service.Nu instala nimic cu exe la urma.Mi s-a spus ca trebuia facuta o devirusare.A fost facuta, dar doua trei zile a mers, acum iar face figuri, nici un antivirus nu pot lua.Stie cineva ce pot sa-i fac sa-mi instaleze chestii cu exe?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca o devirusare online:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Inainte de a porni scanarea, bifeaza TOATE casutele de scanare in profunzime!

| VanesaParadis explică (pentru Bula):

Multumesc, dar nu merge pe Windows XP.Stii unul pentru windows XP?

Bula
| Bula a răspuns (pentru VanesaParadis):

Ar fi (foarte bun) "AVG Free" (gratuit), dar necesita minim 2-3Gb memorie RAM si incetineste destul de puternic sistemele mai slabe.
Cu toate acestea, AVG Free este un paznic excelent, inclusiv impotriva atacurilor de pe site-uri "fermecate".

Ai grija: nu incerca "perioada de incercare gratuita de 30 zile", fiindca va trebui sa cumperi licenta sau va fi foarte problematic sa reonstalezi varianta simpla, "free"!

| valentingb a răspuns:

Doar caută online malware detector, vei găsi garantat una să-ți meargă. Nu garantez că îți vindecă sistemul.

Eu aș zice că o ștergere totală și reinstalare curată ar fi soluția

| DoctorWh0 a răspuns (pentru VanesaParadis):

Windows XP este forte vechi (lansat in 2001) si Microsoft nu il mai suporta din 2014.
Majoritatea programelor noi nu vor Mai merge(Chrome, Firefox, Opera, etc...) deoarece sistemul de operare este foarte vechi.
Daca vrei sa ramai pe XP, recomand full reinstall.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nah, eu n-am reusit niciodata sa scap de virusi fara reinstalarea windowsului. O reinstalare de windows curata absolut tot, dupa reinstalare computerul se va simti ca nouwinking

| flixbuster a răspuns:

1. Nu mai folosi Windows XP - orice ti-ar zice oricine altcineva. Nici Windows Vista, nici Windows 7. Singurele versiuni Windows care mai au suport sunt Windows 8 si Windows 10 - doar acestea mai pot fi folosite in siguranta (si asta doar daca sunt instalate si configurate corespunzator).

2. Ce model de laptop ai (cat mai complet, de exemplu: Lenovo ThinkPad T400 - adica producator, familie, model)?

3. Ce faci cu laptop-ul?

Punctul 1. pentru ca Windows XP este un OS mort, ingropat si putrezit.

Punctele 2. si 3. pentru a vedea daca laptop-ul tau suporta un OS upgrade tot de Windows iar daca nu merge alta versiune de Windows si ceea faci tu se preteaza la acest OS, daca merge Linux pe laptop.

Daca nu si nu, un laptop mai bun (nu neaparat nou) ramane singura optiune. Vorbim mai tarziu despre asta, daca este cazul.

| VanesaParadis explică (pentru flixbuster):

Multumesc de raspuns.Si cat crezi ca m-ar costa la un service sa reinstalez windows?

| VanesaParadis explică:

Laptopul meu nu-si revine, ba mai nou inchide fara sa apas pe nimic unele aplicatii, de genul Chrome, iar bara de start m-am pomenit de vreo cateva ori ca nu apare, la fel si iconitele de pe ecran.Nici vreo scanare online nu vrea sa-mi faca si nu pot instala un antivirus, ca toate sunt cu exe si mie nu-mi deschide sau executa nici un program cu exe.Ce sa fac?

| flixbuster a răspuns (pentru VanesaParadis):

Intre 50-100 lei. Problema nu sunt banii ci sa fie treaba bine facuta - si aici este un paradox: daca nu stii destule, nu ai cum sa-ti dai seama daca ala care iti instaleaza e meserias iar daca stii destule nu ai nevoie sa-ti instaleze altcineva, iti faci singur (mai putin cazul in care nu ai timp si ai bani).

Cea mai importanta treaba acum daca tot ai intrebat pe aici ar fi sa ne spui exact (cum ti-am recomandat mai sus) ce model de laptop ai?