| UnBaiat439 a întrebat:

Am un calculator desktop LG. De 2 luni a inceput sa-mi faca " figuri" adica nu imi merge nici placa video, nici usb, nici mouse, nici tastatura, nimic. Poate fi problema la cabluri, sa nu primeasca curent, sau s-a stricat de tot si e bun d aruncat?

12 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

ADICA?
Ce se deschide? Monitorul ce afiseaza? Daca afiseaza.Erori...

DE UNDE STII!

Ce ai in PC?/Win/paca de baza/placa video/sursa...etc.

| UnBaiat439 explică (pentru stlucian):

Mah. Deci parca in el nu intra curentul. Avea timpuri mai bune cand merge si merge tot perfect. Dar de 2 luni in coace nu afiseaza nimic, nu se porneste monitorul ( Scrie NO Video Input), nu se aprinde beculetul de la mouse, nu se pornesc beculetele de la tastatura, nu se pornese beculetul de la usb, se aud doar ventilatoarele ( cel principal si cel de la place video)

| stlucian a răspuns (pentru UnBaiat439):

AI ANTIVIRUS?

O scanare cu el si eliminare

| Gabi05 a răspuns (pentru UnBaiat439):

Asta se intampla cand cumperi petarde de pc-uri preasamblate.
Vezi ca din cauza sursei, ti s-au bulit elemente din placa de baza.
Sistemele preasambalte au surse pocnitori, iar la tensiuni mai mari de curent, se aprind artificile.
Placa de baza e de vina.Schimba placa si sursa daca vrei sa nu mai patesti din nou

| UnBaiat439 explică (pentru Gabi05):

Ce surse si placa de baza mi-ai recomanda pentru un calculator desktop LG Procesor Dual core 4 Ghz 4GB RAM

| Gabi05 a răspuns (pentru UnBaiat439):

Nu am cum sa iti recomand placa de baza pentru ca nu stiu ce socket e procesorul.
Daca spuneai exact numele procesorului atunci puteam sa recomand.

Pentru ce ai tu acolo recomand sursa asta.

http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/le-series-400w/

La placa de baza nu pot recomanda nimic deoarece difera socketurile si sunt sanse 90% sa nu se potriveasca.

Cauta linkul cu pc-ul cumparat sau incearca sa afli ce socket ai

| UnBaiat439 explică (pentru Gabi05):

Sursa veche e ATX 450W

| UnBaiat439 explică (pentru UnBaiat439):

SI am ASRock G31M-GS

| Gabi05 a răspuns (pentru UnBaiat439):

Sursa ATX 450W e noname, deci e de proasta calitate.
Recomand placa asta de baza

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-g41m-combo/

Si sursa asta

http://www.pcgarage.ro/surse/zalman/le-series-400w/

| UnBaiat439 explică (pentru Gabi05):

O sa se potriveasca?

| Gabi05 a răspuns (pentru UnBaiat439):

Se vă potrivit procesorul cu placa de baza.

| Andutzu01 a răspuns:

Dul la reparat si cumpara o placa video noua + un hard..asta am patit si eu.