| DarkMirror a întrebat:

Sal TPU. Am o mica curiozitate despre laptopul meu.

Toti cei care il folosesc s-au invatat sa-l stinga de la priza. Si mie mi-e frica sa nu se strice.

Este vreo posibilitate, ca laptopul, sa tina in el ca un fel de "baterie" de rezerva (chiar daca e pe cablu si nu are baterie in el)?

Adica, cand cineva sa-l stinga de la priza, el inca sa aiba curent cat sa se stinga normal. Intelegeti ce vreau sa spun nu?

Dau funda! Ms!

Răspuns Câştigător
| Homye18 a răspuns:

Salut. Singura baterie care o are un Laptop in el ( in afara acumulatorului ) este cea de BIOS, este o baterie micuta care ajuta Bios-ul "sa tina minte" ora si data in momentul in care sta scos din priza mai mult timp. In alta ordine de idei faptul ca Laptop-ul tau este inchis prin scoatere din priza poate duce cu timpul la aparitia asa numitor "bad-uri pe hard". Adica in momentul in care la un PC/Laptop il opresti prin scoaterea acestuia din priza Hard-ul nu "parcheaza" adica cum l-ai opri cu shut down. Din cauza acestui lucru este posibil cu timpul sa apara pe Hard-ul respectiv erori iremediabile si intr-un final sa fi nevoit sa il schimbi. Sfatul meu invata pe cei toti care folosesc laptop-ul tau sa-l opreasca cu "Shut Down".

3 răspunsuri:
| YunaFFX a răspuns:

Depinde de acumulator si de laptop. Spre exemplu, eu am doua laptopuri, un HP si un Dell. Daca am o pana de curent sa zicem si le tin pe acumulator cu bateria scoasa, HP-ul se stinge imediat in vreme ce Dell mai sta aprins vreo 5 min. Asta pentru ca la unele laptopuri acumulatorul poate functiona pe timp scurt pe post de baterie. Numai asa stiu, in nici un caz ca in exemplul descris de tine. Oricum, dupa parerea mea, e cam aiurea sa mearga si apoi sa scoti priza ca sa-l opresti. O data de doua ori nu-i problema, dar daca faci mereu asa nu cred ca o sa mai functioneze cum trebuie. Sper sa-ti fie de ajutor.

| Amii_8530 a răspuns:

N`am inteles prea multe laughing
Dar fiecare laptop are bateria lui. Daca te joci pe el in timp ce`l tii la incarcat si apoi vrei sa-l inchizi. Intri in start si Turn Off Computer. cum faci si la calculator. Daca ai vazut la cineva ca`l scoate din priza si se inchide inseamna ca`s 2 posibilitati :
1: Numai avea baterie destula incat sa mai stea deschis si`n momentul in care a scos cablul el s`a inchis.big grin
2: Poate il inchisese inainte sa scoata cablu si tu n`ai observatwinking
In orice caz, ca sa nu-l strici iti zic sa-l inchizi normal si daca e sa fie descarcat il lasi inchis si cu cablu in el. Asa se va incarcabig grin
Ma bucur c`am putut sa te ajut :*

| Adelutza_7658 a răspuns:

Are baterie stinge-l de la start! Si eu am laptop si stiu!