| mihay198722 a întrebat:

Sal TPU,am o unitate pc delux si nu mai da nici un semn de viata,adica nu se mai aprinde deloc,am decuplat cablurile de la sursa si am verificat separat sursa scurtcircuind-o cu un fir si sursa e buna,am scos memoriile ram pe rand,am schimbat pasta la procesor si tot nimic,e arsa oare placa de baza? acum doua zile am simtit ca mirosea a ars un pic, am scos din priza si acum cand am vrut sa-l aprind ...nimic...

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Depinde si de pasta. Se poate.

18 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

1. Incearca cu alta sursa. Chiar daca ea merge si pornese pote sa nu furnizese o anumita tensiune si sa nu porneasca placa de baza.
2. Daca placa de baza este arsa CALCULATORUL NU PORNESTE pentru ca scurtcircuitul de il faci tu se produce cand apesi butonul power din front panel legat la placa de baza. Daca nu pornese cu alta sursa placa de baza s-a ars.
Placa de baza porneste si fara hdd, procesor, ram, placa video. Doar cu placa de baza si sursa si ar trebui sa vezi cand apesi butonul ventilatorul de la sursa cand se invarte si cel de la procesor (daca il lasi cuplat) cand se invarte.

| mihay198722 explică (pentru danutzu96):

Am o alta sursa dar e cu 20 de pini mufa principala si cea de la pc e cu 20+2 pini, acum nu am cum sa cumpar o sursa compatibila cu asta sa vad daca merge placa de baza

| danutzu96 a răspuns (pentru mihay198722):

Este (20+4)
Este buna si aceea! o poti folosi linistit chiar daca are 20 de pini (si eu am tot de 20 pe placa de 20 + 4 )

| mihay198722 explică (pentru danutzu96):

Sigur? nu am stiut ca slotu de pe placa de baza e mai mare si mufa de la sursa asta e mai mica, ok o sa incerc sa vad

| danutzu96 a răspuns (pentru mihay198722):

Merge, bag-o fara frica!

| mihay198722 explică (pentru danutzu96):

Uite chiar acum am schimbat-o si tot nu da nici un semn, deci e clar ca placa de baza s-a dus, merg sa mai incerc sa vad daca merge daca dau jos placa video, memoriile si procesorul

| danutzu96 a răspuns (pentru mihay198722):

Da, incearca si asa. Daca nu sti raspunsul...

| mihay198722 explică (pentru danutzu96):

Tot nimic, e mort, se aprinde foarte scurt un led din fata de la buton si gata,,,

| danutzu96 a răspuns (pentru mihay198722):

Daca se aprinde si se singe rapind inseamna ca intra in scurt placa de baza si intra sursa in protectie. ceva s-a dus, un mosfet de pe alimentarea procesorului (posibil ). Alta placa.

| mihay198722 explică (pentru danutzu96):

Asa am zis si eu, dar numa prima data cand bag cablu in priza si apas butonul sclipoceste scurt ledul dupa aia nu mai face nimic

| danutzu96 a răspuns (pentru mihay198722):

Da am intalnit si asa ceva. Sa nu fi intrat lichid inauntru sau umezeala. Daca a intrat pune-o la uscat sau cu feonu incalze-te placa daca nu. asta e, a murit.

| mihay198722 explică (pentru danutzu96):

Umezeala nu avea de unde, pasta termoconductoare i-am aplicat bine, nu am pus prea multa sa iasa afara...nu ma mai stresez, a murit, a murit asta e... happy

| danutzu96 a răspuns (pentru mihay198722):

Pasta termoconductoare nu scurtcircuiteaza din cate stiu...

| mihay198722 explică (pentru danutzu96):

Mi-a zis unu de la service o data ca daca pui prea multa pasta termoconductoare si iese afara face contact cu alte componente si face scurt, era vorba de un laptop atunci la care cineva i-a pus prea multa pasta si s-a dus placa de baza...

| mihay198722 explică (pentru danutzu96):

Mda,asa e, mersi oricum danutz de ajutorwinking

| danutzu96 a răspuns (pentru mihay198722):

NPCwinking

| danutzu96 a răspuns (pentru mihay198722):

Depinde si de pasta. Se poate.

| Meekee_Posmagiu_Meekee_1990 a răspuns:

Mihay placa de baza nu are legatura cu aprinderea. sursa da semn de viata. prin ce loc mirosea a ars ca am patit ca era topita la mine spre video ca mergea dar placa video incorporata nu mrgea si foloseam placa video dedicata. DECI INCEARCA CU ALTA SURSA

| mihay198722 explică (pentru Meekee_Posmagiu_Meekee_1990):

Nu stiu unde mirosea a ars ca nu am apucat sa vad, si nu am vazut nici fum iesind