| eren a întrebat:

Sall dragi prieteni care imi vedeti intrebarea. Peste maxim 4 luni vreau sa imi achizitionez un calculator nou (desktop), imi puteti spune cam la ce trebuie sa ma uit, ca el sa mearga foarte bine si in game si cand lucrez cu programe, cam cati rami mi-ati recomanda, hdd cam de cat, si multe altele. Bugetul este de 2000-2200 RON. Bani sunt multi asa ca vreau si ceva bun. MULTUMESC CELOR CARE MI-AU CITIT INTREBAREA! astept cat mai repede raspunsurile dnv.

Răspuns Câştigător
| m4them4tic a răspuns:

In primul rand iti recomand sa cumperi pc-ul pe bucati.
In maxim 4 luni componentele vor avea un pret redus fata de astazi, deoarece pretul lor scade foarte repede fiind o piata dezvoltata si concurenta fiind acerba.
In zilele de azi un pc mediu-bun are cel putin un procesor dual-core, 2 GB RAM, 320 GB spatiu de stocare pe HDD si o placa video de 512/256 DDR3.
Dar in banutii de care vb tu(2000-2200) poti achizitiona in momentul de fata ceva mai bun. O sa incerc sa iti fac o configuratie si ti-o voi trimite prin PM.
Trebuie sa te mai intreb daca in acest buget ai inclus numai unitatea centrala sau si perifericele(monitor, tst, mouse.)?

6 răspunsuri:
| m4them4tic a răspuns:

Luchass... tu ne-ai altoit cu stupizi si nefolositor?
eu ii spuneam cam ce se poarta ACUM...nu sa investeasca in ceea ce am zis eu.Crede-ma ca ma pricep si eu la astea si stiu cum functioneaza piata it momenta.
Bafta!

| m4them4tic a răspuns:

Luchass, nu are rost sa umplem paginile.
El e un user care sigur nu are atatea cunostinte cate ai tu despre PC si componente.Degeaba ii vb lui de ram cu DDR 2, 3, SDRAM, latente si alte prostii...nu?
Tot ce i-am spus eu era doar pentru ca el sa isi faca o parere, nu o varianta finala a cosului de cumparaturi.
Nu am pus la indoiala cunostintele tale in materie, asa ca nu cred ca tu ai dreptul sa le pui pe ale mele.
Pace!

| antonia09 a răspuns:

Buna,

In primul rand pentru a putea sa ai un randament bun la calculator trebuie sa ai un procesor destul de perfomant. Ram cel putin 2 gb, Hdd de cel putin 120 gb o placa video la fel de perfomanta care sa nu iti faca probleme de 520 sau mai mare.
Sper ca ti-am putut fi de folos.

| eren explică:

Mathematic eu vreau doar unitatea centrala (nu monitor, mouse, tastatura,)astept topicul tau... daca iti este de folos uite id meu ern_hs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antonia, lasă-te de sfaturi, treci pe aria de gătit sau dragoste, nu aici, ai spus numai tâmpenii.
Eren, ai zis că vrei să-ți iei PC peste 4 luni. De ce tocmai de acum ne ceri sfaturile? Eu zic să mergi totuși pe AMD Phenom (un X3 e mai mult decât suficient), ATI HD4870 ca placă video, un hard disk Samsung din seria F3 de 500GB (are un singur platan și este foarte rapid), 4GB RAM de tip DDR3 (nu uita, sistemele de operare pe 32 de biți nu pot utiliza mai mult de 3. 5GB memorie RAM), sursă de calitate (un Sirtec de 500W ar trebui să țină sistemul fără probleme), unitate optică merge un Optiarc sau un LG, dacă găsești, nici Pioneer nu-s de aruncat. Nu te zgârci nici la placa de bază, caută ceva cu chipset cât mai recent. O carcasă aerisită de asemenea, cu cât mai multe ventilatoare (dacă nu te deranjează zgomotul). Un cooler pentru procesor after-market ar fi iarăși un lucru bun. Cu toate astea ajungi pe la 2200 de lei (numai unitatea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mathematic, nu mi se pare că știi prea multe. Omul a zis că vrea să meargă foarte bine în jocuri, ce relevanță are memoria plăcii video? Îți zic eu: zero. Dar se pare că tu și 99% din populație habar nu aveți cu ce se mănâncă o placă video și pe ce principii funcționează. Idem și în cazurile ce urmează. Recomanzi dual-core... păi bun, ai dual-core și pe telefoane mobile, specifică CE, hard la 320GB, irelevant, 2GB RAM... de care? Și tot așa. Dacă tot dai un răspuns cu multe cifre și litere, dă unul folositor și se schimbă și votul meu.