| pitbullbulterier a întrebat:

am o mare problema azi am intrat pe un site si mi-a aparut crva cu politia romana si ca toate fisierele au fost criptate.ce sa fac? Sa instalez iar windows-ul? Din cate stiu este un virus poate sami afle ip de la net si sa-mi faca ceva?
Va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Descarca intr-un stick de pe un pc bun programul bitdefender removal trojan ransom icepol.exe Starteaza pc-ul infectat in safe mode cu F8 sau del si ruleaza programul de pe stick. restartezi si ar trebui sa fie totul ok. dai funda? hahahaha...bafta

| pitbullbulterier explică (pentru gelu1970):

Daca reinstalez windows-ul nu scap de el? Si chiar daca a vazut sau a salvat ce aveam in pc n-are nimic ca avea decat un joc si 2programe

| gelu1970 a răspuns (pentru pitbullbulterier):

Sa reinstalezi windows, actualizari si programe si aplicatii necesare unui pc o sa-ti ia mai bine de 4 ore in caz ca ai xp si ceva mai putin daca ai w7. sa faci ceea ce ti-am zis e chestie de 10 minute cel mult. tu alege ceea ce vrei. pentru asa ceva eu nu as formata.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa va trebuie daca incercati sa descarcati filme prono gratis.
Reinstaleaza Windows-ul.

| pitbullbulterier explică:

Si daca instalez windows-ul nu scap de el?

| pitbullbulterier explică:

Treaba ce m-a speriat a fost ca dadusem restart si cand am intrat iar pe net tot la fel aparea si in plus ne mai spusese si la scoala ca nu stiu ce virus e si ce ne face in pc

| ovidiuradu47 a răspuns:

Nu trebuie sa descarci nimic nu e nici un virus sunt niste prosti care vor sa scoata bani dandu-se drept politia romana.Dai restart la pc si s-a rezolvat