| MysteryMen a întrebat:

mi-am luat de curand un laptop...eu avand desktop m-am sfatuit cu prietenii in privinta bateriei...multi imi spun ca este bine sa stau cu ea scoasa, eu asa fac. Intrebarea mea este daca laptopul poate sa pateasca ceva daca sta fara baterie (incarcatorul laptopului il tin bagat in priza de la UPS asa ca nu e problema curentului)

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nimic. gandeste te ca ele sunt proictate sa functioneze cu toate componentele. nu a proiectat nimeni un laptop sa functioneze mai mult cu sa fara baterie. sunt multe modele la care alimentarea intra direct in baterie.

| MysteryMen explică (pentru suntserios):

Eu lucrez mult pe laptop si de aceea il tin in priza...am inteles stau fara baterie dar mai am o intrebare...eu o sa scot bateria si o sa o las ceva timp scoasa cum e mai bine sa o las incarcata 100% sau incarcata 50%

| suntserios a răspuns (pentru MysteryMen):

Eu folosesc laptopul 12 ore pe zi, la fel si colegii de la serviciu si nu scot bateria si m-a tinut deja 3 ani.

| MysteryMen explică (pentru suntserios):

Inteleg...dar eu as vrea totusi sa o tin scoasa...eu il tin prin UPS intrebarea mea e daca poate pati ceva din cauza ca e pe direct pe fir

15 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Este indicat sa stai cu acumulatorul scos din laptop pentru ca atunci cand se descarca 1-2%, il incarca si ca orice acumulator se uzeaza daca este mentinut mereu la 100 %. Ca sa il menti in forma iti recomand sa il mai descarci si sa il incarci din cand in cand... altfel la fel, se uzeaza...
Bafta!

| MitroKta a răspuns:

Cum sa stai bre cu ea scoasa? A fost facut sa stea cu bateria in el. Laptopul meu are doi ani aproape si tine aproape 3 ore bateria. Si e folosit nu asa. Cel mai bine stai cu bateria in el, dar foloseste-o o data pe saptamana macar. Ca altfel ti se duce.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ar trebui

| MysteryMen explică (pentru suntserios):

De ce?

| suntserios a răspuns (pentru MysteryMen):

Vroiam sa zic ca nu ar trebui sa pateasca nimic

| MysteryMen explică (pentru suntserios):

Aaa mersi multbig grin ai o funda

| lpavel a răspuns:

Bine faci ca-l ti fara baterie pentru ca maresti viata bateriei dar daca il ti in priza in alta parte foarte RAU! Daca tot vrei sa-l ti in priza tine-l in laptop! Feresti laptopul de socuri electrice care l-ar putea strica. Socuri de astea nu sunt mereu dar cand sunt atunci bateria e bijuterie pentru laptop! Decizia e a ta!

| AgathaRo a răspuns:

Nu are nici o problema daca ai bateria scoasa. Ba din contra nu ai uzura la baterie. Cu ups e chiar super ok in cazul caderiilor de tensiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laptopul nu are ce păţi. Însă eu nu sunt de acord cu bateria scoasă. O las la locul ei şi săptămânal îi fac un ciclu încărcare-descărcare.

| beniamin1994 a răspuns:

Nici o problema!

| byutsaa a răspuns:

Nu e nici o problema.si eu il tin tot fara baterie pe al meu [pentru ca petrec foarte mult timp pe internet]si nu se intampla nimic.

| Laawr a răspuns:

Si eu tin laptopul cu bateria scoasa, dar sa ai grija sa nu te joci cu firul de alimentare ca daca l-ai scos imediat se stinge laptop-ul