| florinrazvan a întrebat:

puteti sa-mi ziceti cateva placi de baza ddr 3 pentru amd care sa nu aiba placa video integrata? urgent dau funda

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Nu le compara dupa frecventa si numarul nucleelor; sunt construite pe arhitecturi diferite, iar G620 este cel putin la fel de performant ca si x3 455 clock per clock.
Uite aici o comparatie intre cele 2: http://www.anandtech.com/bench/Product/202?vs=406
Plus ca mai gasesti pe net destule comparatii intre cele doua.
Eu iti recomand sa schimbi si sursa cu un Sirtec de 400W de calitate care chiar livreaza cat scrie pe eticheta, nu ca Delux-ul ala care abia daca scoate vreo 300W. Ti-a, pus si o placa video HD 6770 care se descurca excelent pe rezolutii mici.
Recomandarea mea este asta: http://bit.ly/MHYBWE
Spune macar modelul monitorului tau.

12 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Pentru ce procesor?
Si ce buget ai?

| florinrazvan explică (pentru IulianP):

Procesor AMD Athlon II X4 631 Quad Core, 2600MHz, socket FM1, Box sauProcesor AMD Athlon II 455 X3, 3300MHz, socket AM3, Box si am 10 milioane dar as dori placa de baza pana in 3 milioane

| IulianP a răspuns (pentru florinrazvan):

Mai degraba mergi pe un G620 care este de nivelul unui x3 Athlon. In niciun caz acel quad-core FM1 nu este indicat pentru gaming.
In 1000 RON ce componente vrei sa cumperi?
Ce alte componente mai detii?

| florinrazvan explică (pentru IulianP):

Acum imi cumpar procesorul, placa de baza din astia 10 milioane si o placa video de 1 gb dar nuprea ma pricep la pc si nusthu cum sale aleg daca se potrivesc si vreau totul sa-mi mearga pentru jocuri deci procesorul si placa de baza sa le iau pe alea poti sami recomanzi si o placa video buna?

| florinrazvan explică (pentru IulianP):

Am ales amd pentru ca este mai ieftin j acum mai am hard diskul dvd romul si 4 gb de rami si o sursa de 500 w as vrea sama incadrez in cei 10 mil pentru procesor placa de baza si placa video

| IulianP a răspuns (pentru florinrazvan):

Acum Intel este mai bun si pentru produsele low-end. Un G620(~270 RON) este cel putin la fel de performant ca un Athlon x3 (~ 350 RON). Asa ca alegerea cea mai buna este Intel.
HDD-ul si unitatea optica sunt pe SATA(mufa ingusta) sau IDE(mufa lata)?
Memoria RAM este DDR3?
Sursa ce firma este?
La ce rezolutie te joci?
Pana la urma care este bugetul pentru MB + CPU + VGA?

| florinrazvan explică (pentru IulianP):

Sata rami ddr 3 si sursa delux iar rezolutia nusthu

| florinrazvan explică (pentru florinrazvan):

Dar nu inteleg cum sa fei G620 mai puternic decat Athlon x3 care are 3300MHz cu trei nuclee sau as putea sa cumpar Athlon II X3 460, 3400MHz, socket AM3, Box care este mai scum decat athlon x3 cu cateva sute deci explicami cesa iau sau arata tu alte procesoare

| florinrazvan explică (pentru IulianP):

LED Samsung, 101 cm, Full HD 40EH5450 asta este monitorul uite eu vreau sa n-am probleme cu jocurile actuale adica cu crysi 2, call of duty call of duty black ops 2 gta 4 vreau sa-mi mearga l rezolutia la maxim dar nu vreau sa fie zgomotoase procesorul placa video intelegi u la ce ma refer,

| florinrazvan explică (pentru IulianP):

Fami tu o lista cu ce trebuie sa cumpar daca vrei si vreau sa fie silentioase

| florinrazvan explică (pentru IulianP):

Mersi o sa cumpar procesorul Intel si placa video mai trebuie sa-mi iau decat placa de baza

| IulianP a răspuns (pentru florinrazvan):

Nu o sa poti juca la detalii maxime pe FullHD cu acel HD 6770; daca renunti putin la detalii o sa fie OK.
Te-ai mai putea uita si la acest HD 6850: http://bit.ly/H3fX1q
Insa vezi ca s-ar putea sa ai probleme cu sursa aia Delux. Te sfatuiesc sa o schimbi cu Sirtec-ul de 400W pentru a nu intampina probleme.

| IulianP a răspuns (pentru florinrazvan):

Nu le compara dupa frecventa si numarul nucleelor; sunt construite pe arhitecturi diferite, iar G620 este cel putin la fel de performant ca si x3 455 clock per clock.
Uite aici o comparatie intre cele 2: http://www.anandtech.com/bench/Product/202?vs=406
Plus ca mai gasesti pe net destule comparatii intre cele doua.
Eu iti recomand sa schimbi si sursa cu un Sirtec de 400W de calitate care chiar livreaza cat scrie pe eticheta, nu ca Delux-ul ala care abia daca scoate vreo 300W. Ti-a, pus si o placa video HD 6770 care se descurca excelent pe rezolutii mici.
Recomandarea mea este asta: http://bit.ly/MHYBWE
Spune macar modelul monitorului tau.