| AlexDinu2002 a întrebat:

Salur! Am windows xp, si cand il pornesc merge perfect pana l a sigla. Dupa sigla ecranul se face negru cu o nuanta de alb si apoi se face negru si imi cere parola.Acea nuanta de alb imi dureaza 10 sec, dar azi a durat 20.Sa imi fac griji? Care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Ai prea multe junk files in pc, windows-ul neputand sa booteze mai repede sistemul de operare. Recomandat este sa faci o defragmentare partitiilor odata la 5 zile. La ce ajuta defragmentarea? Pai sa zicem ca ai niste filme pe HDD, bagi niste muzica, apoi stergi un film, bagi un joc, stergi niste muzica, bagi niste poze etc. Pe HDD-ul tau o sa ai ceva de genul filme-o parte din joc-muzica-alta parte din joc-o parte dintr-un film-muzica-film etc. Explicatia: cand ai sters un film de exemplu a ramas pe HDD x spatiu liber care va fi umplut cu prima ocazie. Ce sanse sunt sa bagi pe HDD ceva nou care sa ocupe exact acel x? Cand defragmentezi totul o sa fie in ordine, adica bucatile alea unite. Rezultatul: accesare mai rapida a informatiei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

La prea multe junk files, se blocheaza cand navgheaza pe internet sau cand face diferite operatii pe calculator.Ce zice e eroare de sistem, sunt diferite programe de intretinere care face treaba la un singur click, programe care nu ar trebui sa lipseasca din pc-uri.Aceasta curatenie trebuie facuta cel putin de doua ori pe saptamana.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca asa: my computer-local disk C-proprietes-tools-check now. Acolo bifezi ambele casute si dai ok.Sau start cum apare. daca iti va afisa un mesaj, dau scheduled.Restartei pc-ul si lasi windows-ul sa faca treaba.Vei observa ca acel windows(un ecran albastru si cu scrisuri multe) are de facut 5 pasi pana la 100%.Il lasi sa -si faca treaba oricat timp este nevoie. Ultimul pas e cel mai greu, depinde si de cate erori are windows-ul va dura cel mai mult. Apoi intra singur in ...desktop. Succes. Daca vei intampina din nou acea problema reinstalezi windows-ul si gata. Dureaza cca 40 de min.