| Crisyy a întrebat:

Am 44 de Gb in Local Disk C, ieri aveam windows xp, iar astazi mi-am bagat win 7, problema e ca acum, 40 si de Gb sunt folositi de windows, imi apare Windows,Windows old, Program files, Program files (X64),nu inteleg de ce imi apar de doua ori si presupun ca din cauza asta am partitia full. e ceva de facut?

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

- Oricat ai sterge nu vei reusi sa recuperezi spatiul pe partitia C.
- Cel mai simplu, instaleaza prin bootare, iar cand instalarea ajunge la -alegerea partitiei- te duci pe partia C
-driver option- si alegi "stergerea" si "formatarea", dupa care continui cu
instalarea sistemului pe C.

| taken a răspuns:

Asa se sterge Windows old:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Asa dezactivezi pagefile:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Asa dezactivezi hibernarea:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| taken a răspuns:

Orice sistem de operare foloseste si rezerva o parte din spatiul liber al partitiei pe care a fost instalat, pentru a fi folosit la diferite sarcini:
-o cantitate egala (sau mai mult) cu memoria RAM este rezervata pe hard disk de sistemul de operare pentru a fi folosita ca "memorie virtuala" pagefile
-o cantitate de 70-80% din memoria RAM este rezervata pe hard disk si folosita pentru hibernare
-3% din spatiul partitiei C este rezervat pentru a fi stocate punctele de restaurare facute de System Restore
-o cantitate din capacitatea hard disk-ului (care poate varia in functie de capacitatea acestuia) este rezervata pentru cosul de gunoi (Recycle Bin)

| Crisyy explică (pentru taken):

Si daca sterg windows old se intampla ceva rau? ce ma sfatuiesti? ca sunt total pe langa

| taken a răspuns (pentru Crisyy):

Nu este nici o problema, de aceea ti-am aratat cum sa stergi Windows old.

| Hevnoraak a răspuns:

Formatezi discul C, și instalezi windows-ul pe partiția formatată.