| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. am facut windowsu din nou si cand dau propietati pe partitia C imi apare ca sunt ocupati 14Gb. dar am observat ca folderu "windows" are 1.84 GB, "Documents and seting" are 705Mb iar "Program Files" are 2.43 Gb, In total vreo 5Gb. Deci de ce imi apare ca sunt ocupati 14Gb?

2 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Ai foldere si fisiere ascunse. Niste fisiere foarte mari sunt pagefile.sys si hiberfil.sys. Dar sunt necesare sistemului de operare. Si de asemenea folderul System Volume Information care nu prea poate fi accesat/stersbig grin e folosit de programul System Restore. Dezactiveaza System Restore(click dr pe My Computer-->properties-->system restore) pe toate partiitile, apoi activeaza-l din nou(daca consideri ca ai nevoie de el). Dar in timp iti va consuma multi MB/GB.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Posibil ai suprascris windows-ul si acesta nou a salvat intr-un folder windows-ul vechi redenumindu-l windows. old
2. Windows-ul isi face un fisier pagefile.sys care pe sisteme vechi cu putina memorie ram poate ajunge si pana la 4GB in functie de necesitatile sistemului.
Aceste fisiere sistem/fisiere sunt default hidden de aceea nu le vezi.