| MrLobaLoba a întrebat:

Salut,
Am cumparat un procesor AMD Athlon 64 x2 4400+ (dual core) si eram curios ce reprezinta acel "64". Amcautat pe internet si se refera la 64biti dar ideea este ca eu sunt pe 32 biti.
Am windows 7 ultimate si daca dau properties imi apare "32-bit operating system
Va rog, daca puteti, sa ma lamuriti

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Acel 64, da, vine de la 64 bit. Dar nu este nici o problema cu ce ai tu acum. Acel 64 iti arata ca poti instala un sistem de operare pe 64 bit. Pe atunci, nu toate procesoarele suportau 64 bit. Si cei de la amd, pentru promovare, au introdus in nume acest 64.
Daca vrei sistem de operare pe 64 bit, o sa ai nevoie de minim 4 gb ram, altfel o sa ruleze foarte greu.
Spre exemplu, in cam aceleasi vremuri, sau mai batrane, se gasseau procesoare pentium 4/sempron, care nu suportau sistemele de operare pe 64 bit.

| MrLobaLoba explică (pentru sltlp):

Deci imi apare ca sunt pe 32 biti dar de fapt eu sunt pe 64?
http://img854.imageshack.us/img854/6536/96kj.png

| sltlp a răspuns (pentru MrLobaLoba):

Nu. Procesorul tau suporta atat sisteme de oeprare pe 32 bit cat si pe 64 bit. Tu temporar ai instalat un sistem pe 32 bit.
Daca vrei sa pui sistem de operare pe 64 bit, ai avea nevoie de 4 gb ram sau mai mult. Altfel, nu are sens sa pui sistem de oeprare pe 64 bit.
Cum ziceam, acel 64 iti arata ca poti pune pe 64 bit. Dar tu alegi ce pui si ce nu.

| MrLobaLoba explică (pentru sltlp):

Spune-mi te rog cum mi-ar functiona mai fluid, pe 64bits sau 32?, si ai funda

| sltlp a răspuns (pentru MrLobaLoba):

Am zis si mai sus. Daca ai avea 4gb ram sau mai mult, 64 bit. Dar cum ai mai putin de 4 gb ram(ai 3gb ram), e mai ok sa ramai pe 32 bit(adica ce ai acum).

6 răspunsuri:
| Perfect1T a răspuns:

L-ai montat deja? Da, acel 64 reprezinta numarul de biti pe care lucreaza! Deci daca inca nu ai montat procesorul, te-as sfatui sa descarci Windows 7 pe 64-bit, dar e importanta si memoria RAM, daca ai doar 2 gb inseamna ca mai trebuie cumparati inca 2 gb daca vrei sa iti mearga bine windows-ul.