| Robu_Cosmin_1992 a întrebat:

Am net de la o firma nu prea cunoscuta, as putea sa zic locala. Am net prin cablu, direct de la stalp. Adica fara modem, fara router etc. De curand o sa imi achizitionez un telefon pe care vreau sa il folosesc mai mult pentru net. Pot sa imi cumpar un router de ex TP LINK si sa "am wireless"?
E ceva mai complicat, am nevoie de ajutor, cine se ofera are funda.
Las adresa mea de messenger, pentru a discuta.
Y! M : arkane_cr7

7 răspunsuri:
| manuel72 a răspuns:

Eu zic ca ai uita ceva, e musai sa ai un modem iar de la modem la pc esti conectat cu cablu de retea (LAN). Daca e asa, iti poti lua router wireless, daca nu trebuie sa mergi la firma ta de net si sa vezi ce optiuni au.

| anonim_4396 a răspuns (pentru manuel72):

Nuu inteleg, vrea sa ia un telefon si un wireless si sa prinda net cu alea? Cum adica, sa bage telefonul in wireless? Nu prea inteleg.

| manuel72 a răspuns (pentru anonim_4396):

S-o luam pas cu pas.Cablul lui de net de la stalp trebuie sa intre intr-un modem pe care-l are in casa, iar de la acesta la placa lui de retea de la pc, netul ajunge cu un cablu LAN.Cand isi va cumpara router, practic cablul care iese din modemul lui trebuie sa-l bage la intrarea in router si asa poate folosi reteaua wi-fi la care se va lega cu smartphonul lui.

| Mayuri a răspuns:

Da, poti sa iti iei un router wireless si sa il configurezi. De obicei gasesti instructiunile pentru asta in foile din cutia routerului. Oricum, nu e mare inginerie.

| Robu_Cosmin_1992 explică:

Stiu si eu ca este asa de usor. Am auzit ca nu merge pentru ca e retea si etc. (zvonuri). Multumesc.

| suntserios a răspuns (pentru Robu_Cosmin_1992):

In tehnologie nu exista zvonuri. Nu are nicio treaba reteaua. Practic router ul pe care il cumperi tu va functiona exact ca placa de retea de pe calculatorul de acum.

Trebuie doar sa configurezi routerul, iar instructiunile lei vei gasi un cutia acestuia

| onlinebiz a răspuns:

Salut. te ajut eu. Ti-am dat add.