| Anonimul179 a întrebat:

Salut! Am o consola,xbox series s pe care ma joc jocuri in general si ma gandeam sa imi iau un laptop de gaming,deoarece vechiul meu laptop s-a stricat si as vrea sa iau unul bun, de calitate si poate sa mai mearga un joc ceva pe el.In principiu as avea neaparata nevoie pentru scoala.Problema e ca eu avand deja consola un laptop de gaming ar parea inutil,mai ales ca nu vreau sa renunt la ea, voi ce parere aveti? ar merita un laptop de gaming in situatia mea?(vorbim de modele de cam 1000€)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca iti permiti astfel incat sa nu te imprumuti la banca, sau sa faci foamea, merita:

https://altex.ro/......2XT0088RM/

DAR nu sub acest model.
Are 2 DIMM-uri pentru RAM (nu RAM sudat de placa de baza, precum modelele ieftine),
are 2 sloturi pentru stocare M.2 (majoritatea au 1 slot) si constructia mai solida decat la modelele ieftine (IdeaPad, etc).

Procesorul e suficient de rapid pentru gaming, am in familie un laptop asemanator, cu aceeasi placa video, si acelasi tip de RAM (chiar mai lent, al nostru e la 4800, acesta are 5600MHz), dar cu procesor mai puternic, din aceeasi generatie 7xxx.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"si ma gandeam sa imi iau un laptop de gaming, deoarece vechiul meu laptop s-a stricat"

Eu zic ca merita, mai ales ca al tau s-a stricat si pe viitor vei mai avea cu siguranta nevoie de laptop.
Degeaba ai consola de gaming, nu poti face pe ea ce faci pe un laptop de exemplu nu poti edita documente text din suita Word - doar un exemplu

1000 de euro este un buget ok pentru un laptop mediu ca si perfomanta, bun si pentru gaming ocazional si pentru scoala!

doar ca idee :

https://altex.ro/......4000-5000/

| Anonimul179 explică (pentru Simpatic):

Pai in principiu de asta ma si grabesc sa iau acum, o sa ma nevoie si am nevoie din ce in ce mai mult de un laptop pentru scoala si daca as lua unul, as lua ceva bun in bugetul meu, care sa duca mult si sa mai si joc ceva ocazional