| Iulian101820 a întrebat:

Am o plasma si nu mai merge cablul de alimentare. Cum sa fac sa identific ce componenta nu merge? Cred ca este unul din condensatori.
Multumesc

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cablul de alimentare n-are condensatori. tongue
Daca problema este cablul de alimentare, atunci trebuie reparat /schimbat.
Daca defectul este in interiorul televizorului, atunci trebuie reparat de un specialist s-au schimbat cu alt televizor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! De unde stii ca nu merge cablul de alimentare? Si de la cablu de alimentare pana la condensatori e un drum lung, verifica sigurantele de pe sursa de alimentare, cel mai sigur s-a ars una din sigurantele fuzibile, de 2A sau 3, 15 amperi, dar i ti trebuie siguranță nouă ca daca i pui liță șansele sa faci un scurt sunt uriașe. Ce marca e plasma? Si cum s-a defectat asa singur?

| Iulian101820 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Numele plasmei este Gran Prix (nu este o marca prea cunoscuta). Am cumparat-o acum 3 ani si am mai avut tot o problema la cablul de alimentare si am dus-o la service si au zis cei de acolo c anul trebuia sa mai vin si cu plasma ca era problema doar de la acel cablu.
Deci, acel cablu este ceva gen k cutiuta dreptunghiulara si are un led mic verde. Acum acel led nu se mai aptinde => ca nu mai primeste energie electrica si s-a ars ceva. Problema este doar de la cablul de alimentare.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Iulian101820):

Cablul de alimentare este cu mufă? Sau este lipit direct in televizor, deoarece un cablu de alimentare nu se defecteaza usor decat daca il rupi iar ăia de la servis de ce nu au schimbat ei cablul daca au constatat defectiunea, acum vezi incearca sa misti tu de cablu, iar daca are mufa si este intrerupt va pornii in momentul in care misti de cablu, sau la steker.

| sierra1 a răspuns:

"nu mai merge cablul de alimentare. Cum sa fac sa identific ce componenta nu merge?"

păi tocmai ai identificat-o

| anonimg a răspuns:

Sunt aparate de masura pentru asa ceva. Dar du-l la service pentru ca il poti strica mai rau chiar si la simple teste, deoarece condensatorii pot exploda.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonimg):

Unde sa il ducă? Toate sunt inchise, toti stăm in casă

| anonimg a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

La service, prin posta. Service-urile repar produsele contra-cost daca sunt iesite din garantie.
Recomand contactarea service-ului mai inainte; la fel si curierul, pentru ca sa nu apara surprize neplacute.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonimg):

Ok, nu stiam ca există varianta aceasta.

| Digikey a răspuns:

Cutiuta aia dreptunghiulara este o sursa smps Eu am lucrat cativa ani in service si tot mai gaseam cate o sursa smps buclucasa care imi dadea batai de cap si aveam osciloscop carte service si tu vrei in doua randuri sa intelegi care este defectul? Este foarte periculos sa umbli intr-o sursa alimentata la 220 V daca nu ai experienta.
Ignora tot ce ti-a scris Cristi din Buc.Este total paralel.
Gasesti sursa noua (alimentator tv led)la un pret decent. Vezi ce scrie pe eticheta si cauta una identica.

| Andrei200202 a răspuns:

Pana pe 28.05. 2020 la ora 15:33