| Nimeni10 a întrebat:

Salut, am o problema, azi am lasat pc-ul deschis si cand am intrat la pc mi-a aparut o imagine cu American Megatrends si am fost nevoit sa apes pe F11, m-a bagat in bios si cum sunt eu foarte experimenat cu BIOS-urile, am dat save and exit, fiindca nu stiam ce sa fac, oare de ce mi-a aparut asta? o fi placa de baza stricata? Asus h110m-k

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Daca era stricata nu-ti mai boota deloc,dar sa-ti mai intre si-n bios.
Nu te speria ca nu-i nimic grav, astea se intampla din varii motive,fluctuatii de voltaje etc, iar cand il stingi si-l repornesti apare "fail to load setup nu stiu cum, press X to load setup defaults".
Ar trebui sa-i dai un load default values (fiecare bios are setarea asta numita altfel, load optimized values, load etc ), din meniul din care ai dat save and exit.
Dai load setup defaults + Save and exit si gata, daca iti mai apare asa ceva ca sa-ti incarce setarile implicite ale placii de baza, dar nu cred ca mai e nevoie.

| Nimeni10 explică (pentru DavidoffUser):

Pai eu nu am mai dat default, am dat doar save and exit, merge ca inainte.

| Nimeni10 explică (pentru DavidoffUser):

Cred ca e o problema la sursa
power supply surges detected during the previous power on
Asus anti-surge was triggered to protect system from unstable power supply unit

| DavidoffUser a răspuns (pentru Nimeni10):

Deci pana la urma au fost fluctuatiile de voltaj.
Ia o sursa noua, de preferat una cu certificare de minim 80 + sau macar asa :
http://www.pcgarage.ro/surse/segotep/sg-400a/
Eu nu l-as mai porni pana nu mi-as lua una noua, macar e bine ca placa de baza are protectiile astea de sub/supravoltaj, dar posibil sa-ti distruga componentele in caz ca face sursa scurtcircuit in load.

| Nimeni10 explică (pentru DavidoffUser):

Am o sursa chieftec gps 400w, deci nu e chiar o pocnitoare, nu pot să îmi dau seama ce are, până ieri nu avea nimic, ieri și azi mi-a apărut, acum nu știu ce să fac, nici bani in PC nu prea vreau sa mai bag sad

| Nimeni10 explică (pentru DavidoffUser):

Mă gândesc că au fost probleme cu curentul se oprea mereu din cauza zăpezii din aprilie am rămas fără curent 2 săptămâni și acum e slab curentul.

| DavidoffUser a răspuns (pentru Nimeni10):

Du-te cu ea la un service sa-ti masoare voltajele cu un ampermetru, nu costa cine stie ce.Eu am dus-o pe-a mea si nu mi-a luat nimic baiatul, a fost o chestie de 10 secunde.
Daca sunt ceva nereguli, apar fluctuatii, iar in conditii normale, 12v, 3, 3, si 5v stau nemiscate sau cu o schimbare de 0.005, ceva foarte mic.

| Nimeni10 explică (pentru DavidoffUser):

Cred că am să cumpăr o sursa de 300 de lei și un prelungitor cu protecție, abia am făcut pc și n-am parte din cauza curentului bun
Și cam cat costa să îmi măsoare voltajele și unde trebuie să mă duc

| DavidoffUser a răspuns (pentru Nimeni10):

Nu te costa cine stie ce, sa zic 10 lei.Te poti duce la orice magazin second hand de calculatoare, service-uri de telefoane, laptopuri.Au aia de toate acolo.

| Nimeni10 explică (pentru DavidoffUser):

Am garanție 2 ani la sursa, pot sa trimit oare la garanție?

| Nimeni10 explică (pentru DavidoffUser):

Dacă am dat default(F5) si save and Exit F10 in BIOS, se poate întâmpla ceva, adică sa nu cumva sa fie modificat ceva

| DavidoffUser a răspuns (pentru Nimeni10):

Normal ca poti, dar dureaza 1-2 luni.Pana ajunge la ei, pana o verifica, ai de asteptat.
Ai revenit la setarile din fabrica ceea ce e un lucru bun.