| IlieTiti1 a întrebat:

Salut, am o problema cu calculatorul, de ceva timp nu mai merge cum mergea cand l-am luat, este un pc mai vechi, i5 3,20 GHz (generatie mai veche), 6 GB ram, 64 bit, placa video radeon saphire r7 200 series si cam atat stiu despre el...
L-am dus si la un baiat pe care il cunosc ca se pricepe la pc-uri (am mai dus alte chestii la el si le-a reparat cu succes) dar doar mi-a schimbat windowsul si a rezolvat o problema ce o aveam cu CPU-ul si memoria ( mi se faceau repede 100%), dar tot continua sa mearga greu.
Am incercart in jocuri (CSGO), inainte imi mergea in 100+ fps-uri, acum abia ajunge la 60-70...
Ce credeti ca are?

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ia un ssd, optimizeaza windows-ul si ala e, "good as new". O sa mai te duca o perioada. Daca il duci la "cine stie" o sa ti-l rezolve calumea, chiar si asa cum e. Ti-l aduce la "performantele de la inceput", dar in functie de persoana o sa te coste mai putin sau mai mult.

| DoctorWh0 a răspuns:

Daca are HDD de 5400 rpm, atunci trebuie sa schimbi imediat hdd-ul cu un ssd. Windows 10 e mult prea greoi pentru harduri, mai bine SSD, nu sunt chiar asa scumpe si viteza este de 3-4 5 chiar ori mai mare.

| Krax256 a răspuns:

Poate sa-ti dea jos si coolerul de pe placa video, sa curete bine de praf si sa inlocuiasca pasta termoconductoare. Acel chipset video este tot un procesor care se incinge. Ce ti s-a spus mai devreme ca doar microprocesorul placii de baza foloseste pasta nu este adevarat. Ce e drept e ca nu toate tipurile de placi video cu racire activa folosesc pasta termo. Pe langa asta urmareste cu dxdiag daca memoria RAM mai are valoarea de 6 GB, sa nu fie vreo problema si la ea. HDD-ul sa fie la cel putin 7200Rpm sau ideal un SSD. Verifica in plus ce alte programe iti mai ocupa memoria si ingreuneaza, de exemplu anumiti antivirusi sau programe care pornesc la startup si lucreaza in backgroud. Pe langa toate astea mai verifica pe placa de baza daca exista condensatori umflati sau scursi.

| IamJoKeR a răspuns:

A trecut vremea lui, cere o schimbare

| IlieTiti1 explică (pentru IamJoKeR):

Eu nu cred ca se strica asa dintr-o data degeaba, faza e urmatoarea, mie mi se stricase ecranul, eu crezand ca e de la pc l-am tot desfacut si am desfacut piesele, le am curatat, si cred ca am atins vreo alta piesa, sau am inteles ca trebuie schimbata nu stiu ce pasta la placa video sau nu mai stiu, posibil sa fie de la pasta?

| IamJoKeR a răspuns (pentru IlieTiti1):

Cresd ca te referi la pasta termoconductoare care se aplică pe procesor nicidecum pe placă video

| IamJoKeR a răspuns (pentru IlieTiti1):

Dar depinde si de cand ai pc-ul.

| IlieTiti1 explică (pentru IamJoKeR):

Este destul de vechi, a mai trecut prin mana cuiva...