| Adryan17 a întrebat:

Am o problema cu internetul: se conecteaza, dar nu merge pe laptop.
Am net de la RDS si emit wireless cu un rooter TP-link. Internetul merge, deoarece pe PC, telefon si tableta se conecteaza. Langa ceas imi apare iconita cu semnalul wireless si un triungi galben cu semnul exclamarii pe el. Am widows 7 64 biti, nu am avut problema asta pana acum. Tin sa mentionez ca netul nu merge nici daca incerc sa bag cablul de la net in laptop, e aceeasi problema. Dau funda cui ma rezolva.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Restaureaza fisierul hosts asa. Deschide un Notepad si copy/paste in el

@Echo on
pushd\windows\system32\drivers\etc
attrib -h -s -r hosts
echo 127.0.0.1 localhost>HOSTS
attrib +r +h +s hosts
popd
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns
netsh winsock reset all
netsh int ip reset all
shutdown -r -t 1
del %0

Salveaza ca-> flush.bat pe desktop.Acum da click dreapta pe el si ->Run as administrator. Computerul se va restarta.

31 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Instaleaza driverul de retea cu asta!
http://www.3dpchip.com/3dpchip/3dp/net_down_ro.php

Succes!

| Adryan17 explică (pentru neluL):

Am instalad driverul de retea cu acel program, dar fara folos. nu a rezolvat problema

| neluL a răspuns (pentru Adryan17):

Ai dat un restart la computer/laptop? Iti mai apare triunghiul pe pictograma de retea?
Intra in Start -> in run scrie -> Device manager. Fa un print screen din el si posteaza aici.

| Adryan17 explică (pentru neluL):

Da. am dat restart la laptop:
http://prntscr.com/3j2x32

| neluL a răspuns (pentru Adryan17):

Pai e bine acum! Da click pe pictograma de retea (dreapta jos) si click pe reteaua ta ->conecteaza -> configureaza.

| Adryan17 explică (pentru neluL):

Pai nu e bine ca e la fel ca inainte:
http://prntscr.com/3j3015
http://prntscr.com/3j305q
Si nu cred ca cineva mi-a dat restrictii de pe router, pentru ca eu sunt proprietarul. Si inca ceva, nu pot accesa setarile routerului de pa laptop.

| Shin a răspuns (pentru Adryan17):

Ai un ip setat pe placa wireless de pe laptop sau este prin DHCP?
Este din aceeasi clasa ca si ruterul?
Ip-ul ruterului este setat ca gateway in setarile placii wireless?

intra in START>RUN>CMD (Enter) - ar trebui sa ajungi intr-un ecran negru.
scrie "ipconfig /all" (Enter)
mareste fereastra si posteaza un print cu tot ce scrie la adaptorul wireless.

Spor!

| neluL a răspuns (pentru Adryan17):

Restrictii ai putea primii de la antivirus sau firewall!
1. Inchide temporar antivirusul si firewall-ul din windows, vezi daca ai acces la retea.
2. Urmeaza pasii de aici (sunt 4 in stanga sus)
http://windows.microsoft.com/......oblem-help

Ca sa accesezi routerul trebuie sa te conectezi prin cablu (LAN). Deci, ia un cablu de retea( care de obicei este inclus in pachetul routerului ), il introduci in unul din porturile LAN al routerului si celalalt capat il conectezi la laptop. Acum deschizi internet explorer si scrie in bara de cautare http://192.168.1.1 sau http://192.168.1.2

| Adryan17 explică (pentru Shin):

Nu stiu sa raspund la primele intrebari, daca imi zici cum, le verific.
uite aici printurile cu IP-urile:
http://prntscr.com/3j36b8
http://prntscr.com/3j36fu

| Adryan17 explică (pentru neluL):

Acum ma apuc de tutorialul acela. nu-mi merge sa ma conectez la router.
firewall-ul e oprit.
Am uitat sa precizez, problema asta o am din momentul in care mi-am sters antivirusul. Am avut avasat.

| Adryan17 explică (pentru neluL):

Am urmat toti pasii, fara rezultat. nu merge

| K0sti a răspuns (pentru Adryan17):

IP-ul asta nu e bun 169.254.17.77! Da un restart la router! Ruleaza in cmd comanda "ipconfig /flushdns". Ruleaza comanda "ipconfig /renew"!

| Adryan17 explică (pentru K0sti):

Am incercat, insa nu a mers:
http://prntscr.com/3j3jtw

| K0sti a răspuns (pentru Adryan17):

Nu am inteles, ce faci cu 2 conexiuni de wireless acolo? De unde a aparut inca o conexiune?

| Adryan17 explică (pentru K0sti):

Nu stiu de ce mai e inca una. insa ii dau Disable, iar problema e aceeasi

| K0sti a răspuns (pentru Adryan17):

Ia intra la mine sa vorbim, ca-mi e greu aici: http://www.epasystems.ro

| Adryan17 explică (pentru K0sti):

Acum plec la facultate. o sa te contactez deseara. iar daca tot nu merge, o sa schimb windows-ul

| K0sti a răspuns (pentru Adryan17):

Ok. Aia e ultima solutie, mai avem pana acolo!

| Adryan17 explică (pentru neluL):

Am facut-o si nicio imbunatatire. se comporta la fel. cred ca schimb windows-ul si gata. Chestia asta se comporta ca si cum ceva mi-ar bloca internetul pur si simplu.

| neluL a răspuns (pentru Adryan17):

Restaureaza fisierul hosts asa. Deschide un Notepad si copy/paste in el

@Echo on
pushd\windows\system32\drivers\etc
attrib -h -s -r hosts
echo 127.0.0.1 localhost>HOSTS
attrib +r +h +s hosts
popd
ipconfig /release
ipconfig /renew
ipconfig /flushdns
netsh winsock reset all
netsh int ip reset all
shutdown -r -t 1
del %0

Salveaza ca-> flush.bat pe desktop.Acum da click dreapta pe el si ->Run as administrator. Computerul se va restarta.

Shin
| Shin a răspuns:

Se vede din print-urile pe care le-ai pus ca ip-ul tau pe placa wireless este 169.254.17.77. Putin probabil ca acesta sa fie cel dat de serverul de DHCP.
Aigura-te ca la setarile placii de retea wireless, la setari IPv4, ai selectat "Obtain an IP adress automatically".

Astept raspuns. Bafta

| Adryan17 explică (pentru Shin):

E setata chestia aia:
http://prntscr.com/3j3cl5
Nu stiu ce sa-i mai fac...

| Shin a răspuns (pentru Adryan17):

Ruleaza si pe PC-ul pe care spui ca ai internet aceeasi comanda "ipconfig /all" si posteaza toate rezultatele. De asemenea ca si postul anterior, pune imagini si cu setarile de pe placa de retea de LAN de pe PC (exact cum ai facut cand te-am rugat sa verifici "Obtain an IP adress automatically".)

Spor!

| Shin a răspuns (pentru Adryan17):

Urmeaza instructiunile primite de la K0sti. Dai restart la ruter, astepti 30 de secunde si rulezi comenzile "ipconfig /flushdns" si apoi "ipconfig /renew".

Daca tot nu merge, va trebui sa facem manual setarile de retea pe placa wireless.

Spor!

| Adryan17 explică (pentru Shin):

Am deschis setarile routerului de pe PC si am observat ca e o retea DHCP, iar il lista DHCP nu apare si laptop-ul meu. am sa incerc sa-l adaug cumva in setarile routerului..si am sa incerc si varianta lui k0sti

| Adryan17 explică (pentru Shin):

Nu a functionat cu niciuna din incercari:
http://prntscr.com/3j3jtw

| Adryan17 explică:

Multumesc la toti pentru ajutor.

| TEDY2012 a răspuns:

Poate are o problema cu softul. incearca sa iti updatezi softul pentru portul de internet si wifi. poti cauta cu aida sa vezi ce componente are.

| 2Low a răspuns:

Update/Install drivere placa retea/wifi.

| NoSound16 a răspuns:

Incearca sa-i dai reinstal la JoinAir

| Bogdi_Brie_1999 a răspuns:

Salut! mane nu merge pentru ca wierlesul se imparte la mai multe rutere pc foloseste foarte mult net, daca vrei sa intri pe laptop trebuie sa inchizi pc-ul