| 7Young a întrebat:

Salut am o problema cu placa mea video cand o bag in calculator ea nu porneste nu se invarte ventilatoarele dar cand scot placa video si folosesc pc-ul cu placa integrata merge dar cand o bag placa nu merge decat ecran negru no signal este un r9 380 nitro de 4gb si nu stiu ce sa fac fara metoda cu cuptorul va rog!

19 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ai incercat pe un alt pc sa vezi daca merge?
In caz contrar alta placa.

| 7Young explică (pentru aditimus):

Nu dar chiar azi ma duc la cineva sa mi-o testeze

| aditimus a răspuns (pentru 7Young):

Revino cu un raspuns dupa.

| relian a răspuns:

Dar driver ai pus pentru acea placa grafica, apoi ai activato din bios pe asta care ai pus-o?
Daca nici nu ai activato normal ca nu are ce sa iti mearga.Intri in bios setezi placa asta sa fie ea master sau ce spune acolo si dupa o sa functioneze.

| anonimg a răspuns:

"Da dar ea trebuia sa anuleze placa video integrata nu?" Da, se anuleaza singura, automat.
Placa ta video are nevoie de alimentare separata (de curent pe care numai sursa il poate da printr-un cablu special cu mufa 2x 6-pin PCI-E. Iti trebuie o sursa cu un astfel de cablu; curentul din placa de baza nu este suficient pentru placile video performante.

| 7Young explică (pentru anonimg):

Da eu i-am bagat toate mufele

| anonimg a răspuns (pentru 7Young):

"Da eu i-am bagat toate mufele".
Acesta este un raspuns incomplet. Nu stim daca ai facut si urmatorul lucru.
In placa video trebuie sa introduci o mufa ca aceasta:
https://www.dhgate.com/......62327.html
Un astfel de cablu cu o astfel de mufa vine direct de la sursa. Dac nu ai o sursa cu un astfel d ecablu special numit "2x 6-pin PCI-E", atunci placa video nu va functiona pentru ca nu intra curent in ea.

Dupa ce ai conectat mufa de mai sus, conectezi apoi cablul hdmi (care face legatura dintre placa video si monitor).
Dupa aceea instalezi in pc driverul placii video, in functie de sistemul de operare care il ai: https://www.amd.com/......eon-r9-380

O ultima solutie este sa duci pc-ul la un service.

| Wr3nch a răspuns:

Ce sa faci. Daca esti sigur ca is cablurile bune legate la ea, e clar ca e defecta. Daca ai garantie, o trimiti sa vezi ce se poate face. Daca nu, valuta si placa noua.

| 7Young explică (pentru Wr3nch):

Dar de la sursa nu poate fi?

| DarthNiger a răspuns:

Esti sigur ca ai montat bine placa video? fiindca daca ai montat-o cum trebuie atunci e posibil sa nu fie compatibila cu PC-ul tau sau e defecta.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Placa video are consumul prea mare si practic blocheaza sursa asta e raspunsul posibil corect

| al0o0o0 a răspuns:

Pare a fi defecta

| David12Iulian86 a răspuns:

Vezi in bios sa ai activat pcie express x16

| aditimus a răspuns (pentru David12Iulian86):

Daca a scris citez : Salut am o problema cu placa mea video cand o bag in calculator, inseamna ca a avut-o deja in pc.

| 7Young explică (pentru David12Iulian86):

Asta n-am verificat!

| 7Young explică (pentru aditimus):

Deci eu am cuparat o placa si am luat si un adaptor pentru alimentarea la placa video cand am bagat placa video in calculator si toate firele conectate nici nu ma baga in bios si nici nu se incalzeste placa video

| 7Young explică (pentru David12Iulian86):

Da dar ea trebuia sa anuleze placa video integrata nu?

| aditimus a răspuns (pentru 7Young):

Inseamna ca nu este compatibila.