| Victor010 a întrebat:

Am o problema la laptopul meu (face 2 ani in iarna). Cand nu fac nimic, adica pur si simplu il las asa, pe desktop fara vreo aplicatie deschisa, coolerele pornesc si se opresc de nebune. Cate 1 minut pornite, cate 1 minut oprite. Am cautat pe internet o rezolvare, nu am gasit. Am si aspirat laptopul. Utilizarea RAM nu trece de 20% iar CPU variaza de la 2% pana maxim la 6%. Care poate fi problema?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dul la un servis specializat in reparatii laptopuri, acolo vor depista cauza aici nu cred ca vei gasi o solutie.

| Victor010 explică:

Am uitat sa precizez ca am parte de un Procesor i7 de generatia a 5-a si o placa video nVidia GeForce 940M.

| Victor010 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu exista asa ceva in circumstantele in care are 2 ani, nu a fost fortat / suprasolicitat. Sigur este ceva ce pot face de acasa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Victor010):

Daca nu te pricepi o sa il faci praf, dar daca tu asa vrei treaba ta, eu nu stiu ce defectiune are ca nu mă pricep, de aceea am zis dul la servis ăia stiu ca au mai reparat asa ceva, nu vrei sa il duci e treaba ta fa l tu. Ce marcă este?

| Victor010 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Asus. Observ si eu ca nu te pricepi. Nu ma refer la ajutor in sensul 'desfa-l si scoate-i ramii ca se rezolva'. Ma refer la o setare pe care sa o pot face din calculator (setari).

Windows 10 x64

| Gizăz a răspuns:

Cel mai probabil ai un coinminer sau alt malware care îţi încarcă memoria. Nu vezi asta pentru că se opreşte automat când umbli la el. Dă un wipe la hard. Nu mă refer doar la partiţia cu Windows-ul, ci la tot hardul. Reinstalează-l. Ar trebui să nu mai faca. Daca tot face aşa înseamnă că e o problemă de hardware. Atunci nu ai de ales şi trebuie să îl duci în service.

PS. După ce dai wipe readu şi BIOS-ul la setările din fabrică.

| gelu1970 a răspuns:

Ai "aspirat"?
mare e gradina Domnului.
Victor eu as incepe prin a comproba temperatura.
daca e ridicata si spui ca laptopul are 2 ani e foarte probabil sa aiba nevoie de o renovare a pastei termoconductoare si de o curatire amanuntita in interiorul ventilatorului sau "cooler" daca asa iti place sa-l numesti.
in caz contrar trebuie sa te gandesti la malware sau la defectiunea unui component.

| Victor010 explică:

Am rezolvat. Era mult praf inauntru si trebuia schimbata pasta termoconductoare.