| SuperYang1 a întrebat:

Salut, am o problema: recent am instalat zorin os(linux) si nu ii pot schimba rezolutia. Aveti vreo idee ce are? Pentru ca nu sunt obisnuit cu rezolutia cea mai mica.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca vrei un sistem de operae din familia Unix-Linux care este mai usor de lucrat cu el si are drivere pentru foarte multe hardware, acesta este Linux Mint. Eu folosesc varianta Mate. Este foarte bun si pe net vei gasi foarte usor ajutor.

| flixbuster a răspuns:

Ar fi important sa aflam ce placa video ai sau mai bine ce driver video folosesti.

Executa asta intr-un terminal si zi-ne ce obtii:

egrep -i "connected|card detect|primary dev|Setting driver" /var/log/Xorg.0.log

| TPU2019 a răspuns:

Driver video.

| SuperYang1 explică (pentru TPU2019):

Nu cred ca e asta pentru ca pe windows pot schimba rezolutia

| JicaContra a răspuns (pentru SuperYang1):

rolling on the floor
in Lunix e cu totul *alt* driver video decat in windows
si da, si eu cred ca nu ai driverul video care trebuie PENTRU Lunix

PS Lunix e un nume de ocara pentru Linux, fiind un Linux pe 8biti, si il fac de ocara pentru ca e in continuare o bata amarata cand e vorba de, desktop, iar problema ta o dovedeste

| flixbuster a răspuns (pentru JicaContra):

Problema e ca nici macar nu stii ce e acela Linux - un kernelwinking

Ubuntu sau Android sunt tot Linux din acest punct de vedere - un kernel Linux cu un userspace deasupra.

De ce sa faci "de ocara" un OS? Si Windows si distributiile GNU/Linux sunt OS-uri foarte bune atata vreme cat sunt corect instalate, configurate si utilizate.

Uite, eu folosesc in FIECARE zi si Windows si Linux pe desktop, de ani de zile nu am avut nici o problema nici cu unul nici cu altul - dar stiu sa instalez si sa configurez (binisor) un OS. Mai stiu si pentru ce sa-l folosesc pe fiecare, nu o sa ma plang ca nu ma pot juca in Linux (de fapt, nu ma mai joc de ani buni) sau ca nu stiu ce server nu are kit de instalare pentru Windows.

Un OS (ca si un PC) e doar o unealta. N-am auzit pe nimeni sa faca dezbateri care e mai tare dintre sapa si lopata sau dintre coasa si secera.

| JicaContra a răspuns (pentru flixbuster):

Nuuuuuu, nu stiu deloc ce e aia Lunix, doar traiesc din asta, asa, putin, putin, doar salariu suport IT... LUNIX

de ce as face de ocara un OS, hmm, hai sa vedem
Lunix este open source, care e o *tampenie* sunt sute de exemple care pot fi date in care oamenii aia *efectiv* au muncit ca sa ti-o traga, si sunt sigur ca vrei un exemplu: securitatea vine default in paranoia, si exemplu la obiect:
slocate, un index al fisierelor, care foloseste securitate avansata sa NU iti arate anumite lucruri, in ideea, ca la mine in calculator sa nu cumva sa mi-o traga "cineva", pe servere insecure MULTIUSER (trebuie sa facem conturi la mai multi dar nu avem incredere in ei) nu zic nu, insa serverele d'astea sunt 0.001% cel mult din calculatoarele cu Lunix
etc... umplu 15 pagini si nu am chef!

iar tu iti dai cu stangul in dreptul singur, vii aici si intrebi un lucru, ti se raspunde ca ai pus un OS IMBECIL, dupa care sari in sus ca de ce il fac imbecil, dar in continuare tu ai problema cu OS-ul imbecil

asa ca succes cu Lunix-ul, voi doi va meritati unul pe altul!

| flixbuster a răspuns (pentru JicaContra):

Vezi ca ai facut aprindere la creier si nu mai citesti bine - intrebarea originala nu imi apartine.

| JicaContra a răspuns (pentru flixbuster):

Posibil, prea multa caldura, dar asta nu schimba nimic tongue