| Raul2802 a întrebat:

Salut.Am schimbat windows-ul la scoala.Inainte era windows 8, iar acum trebuie sa punem Vista.Intrebarea este ca dupa ce am intalat windowsul nu pot conecta calculatoarele la net.De ce?

Si cum dezinstalez windows 8 din calculator?
Funda+VOT

Răspuns Câştigător
| Marius_Dumitru_1994 a răspuns:

Ok sa o luam in ordine.
1. problema cu conectatul la internet e de la driver pentru ca nu este instalat.
2. Pai automat cand ai Sters Windows 8 ar fi trebuit sa se sterga deoarece ai Formatat Partita Exp: C:/ unde a fost instalat windos 8 si dupa ai dat next pentru win vista... daca nu ai facut asta si ai intalat peste poti face urmatotul lucru foloseste Disk CleanUp care e in Start.
he following procedure cleans up files associated with your user account. You can also use Disk Cleanup to clean up all the files on your computer.

Open Disk Cleanup by clicking the Start button Picture of the Start button. In the search box, type Disk Cleanup, and then, in the list of results, click Disk Cleanup.

In the Drives list, click the hard disk drive that you want to clean up, and then click OK.

In the Disk Cleanup dialog box, on the Disk Cleanup tab, select the check boxes for the file types that you want to delete, and then click OK.

In the message that appears, click Delete files.

8 răspunsuri:
| Sp33dyt a răspuns:

Pentru problema de net:
-verifica driverele de retea
-verifica firewallul
-daca sunt conectate pe ip manual verifica DNS si Gateway
Pentru "dezinstalare" windows 8: ar fi trebuit sa stergi partitiile de system cand ai instalat vista

| Raul2802 explică (pentru Sp33dyt):

Dar unde intru pentru tot ce ai scris tu?

| Sp33dyt a răspuns (pentru Raul2802):

Control panel> network connection
deja daca nu stii sa intri acolo nu inteleg de ce te-ai apucat de reinstalat. foarte probabil acolo este o retea privata care nici nu are server dhcp, deci ar trebui sa stii ipul pentru fiecare PC, subinet mask, gateway, dns precum si configurarile din firewall. stiu ca e usor sa instalezi un windows dar nu intotdeauna e de ajuns.

| Raul2802 explică (pentru Sp33dyt):

Stiu sa intru aici dar cand vreau sa intru pe internet scrie ca pc-ul nu este conectat.

Pot dowlanda driverul de pe net sau trebuie sa vina cei de la cine este netul sa bage mack-ul si parola?

| Sp33dyt a răspuns (pentru Raul2802):

Pai ai verificat in device manager? ai driverul instalat? nu-ti pot spune daca e nevoie de interventia providerului nestiid tipul de retea de acolo

| Cr1st1ii a răspuns:

Atunci cand incepi reinstalarea noului windows formateaza discurile C, D.

| Raul2802 explică (pentru Cr1st1ii):

Asta stiu iar apoi?

| Cr1st1ii a răspuns (pentru Raul2802):

Iar dupa ce ai formatat instalezi windowsul, din cate stiu eu, dupa formatare, memoria nu ami este ocupata. big grin