| BigLike a întrebat:

Salut am si eu o intrebare. Deci am un stick de 4GB si un card de memorie de 32GB intrebarea mea este : exista un program sau ceva cu care bag cardul sd in laptop bag si stick-ul si sa iau din memoria cardului de 32GB si sa i adaug memorie stickului de 4gb. eu m-am gandit la programul acela mini tool partition poate pot face cu el o partitie de genu. va rog sa ma ajute cine stie ofer funda si rog seriozitate multumesc frumos anticipat astept raspunsuri.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asta imi aduce aminte de inceputurile mele in IT. Era un program care compresa fisierele pe HDD si producea o marirea artificiala a a capacitatii HDD-ului. Era in DOS. DOS-ul era un sistem de operare precursor al Windowsului. Exista si astazi unul mai elevat: FreeDOS. Am marit HDD-ul care avea 40 Mb (atat doar!) la 90 Mb. Era important pentru mine pentru ca nu mai aveam loc pentru fisiere. Era un p[rogram numit doublespace si l-am marit. Am lucrat si apoi am vazut un fisier care imi ocupa prea mult. L-am sters si am sters totul, inclusiv sistemul de operare. Atunci nu se prea gasea. Mi-a venit sa plang.
Acum, revenind la problema ta, si astazi se poate face asa ceva.
https://www.youtube.com/watch?v=YZ2I5QyyDCU
Nu stiu in ce masura merge Driver Increaser: http://www.fullpaidsoft.com/2017/04/Ultimate-Drive-Increaser.html
Nu l-am incercat niciodata. Succes!

| dannyel86 a răspuns:

Nu este posibil. Memoria e stabilita de producator din fabrica.
S-o micsorezi se poate, dar sa o extinzi n-am auzit.

| octav005 a răspuns:

Nu este posibil asa ceva.

| LinxCont a răspuns:

Probabil intrebarea e daca la instalare de windows sa se porneasca pc-ul cu stick-ul si dupa aceea sa instaleze de pe card.
Daca pc-ul poate citi cardul, atunci instalarea ar trebui sa mearga direct de pe card, fara probleme.
Daca stick-ul e de 4GB si merge instalarea de pe stick, ar trebui sa incapa un windows 10 / 64 biti daca se descarca numai varianta pe 64, care are 3. 38GB. Daca se descarca varianta combinata 32 si 64 nu va incapea pe stick.
Alta solutie - se descarca o varianta de windows 7, 8 sau 10 /32 biti si se pune pe stick
Se instaleaza acel windows pe 32
Se foloseste easybcd si se instaleaza windows-ul dorit de pe o partitie de pe hard disk.

| UtilityHelper a răspuns:

Nu e posibil.Nu ai cum sa iei din memoria unui hard si sa adaugi altuia.

| Tudorchiriac a răspuns (pentru UtilityHelper):

Exact, el asa e facut, nu-i poti adauga nimic.